Pravdepodobne ste zachytili stále častejšie správy o Jailbreaku. Tento „hack“ iPhonu bol už dlhodobo „mŕtvy“. V poslednej dobe sa k nemu dostáva ale stále viac používateľov. Je možné, že v následujúcej dobe bude rovnako populárny ako kedysi. Dnes ale kvôli nemu podalo Apple žalobu na spoločnosť Corellium. Tá má vraj Jailbreaku napomáhať.

Apple podarlo žalobu na firmu Corellium kvôli Jailbreaku.

Apple nebolo nikdy šťastné z toho, že sa do jeho iOS zariadení dostával nelegálny softvér. Ohrozovalo to najmä používateľov. Tí si síce mohli nainštalovať iné prostredie, aplikácie či vylepšenia zadarmo ale boli vystavení nebezpečenstvu útokov. Do „odomknutého“ zariadenia sa vie bez problémov nabúrať akýkoľvek hacker. Potom môže ukradnúť napríklad vaše osobné údaje či sledovať vašu polohu. Nie je to jednoducho žiadna sranda.

Technologická spoločnosť Corellium už dlhšiu dobu vytvára softvér, ktorý replikuje iOS a teda umožňuje inštaláciu Jailbreaku do iOS. Porušuje tak autorské práva spoločnosti Apple. To sa pochopiteľne kompetentným v Cupertine príliš nepáči a tak museli konať.

Samotná žaloba pochádza ešte z augusta tohto roka. Koncom decembra ale Apple pozmenilo niektoré fakty a odkázalo sa na znenie zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Na základe toho je jablková spoločnosť presvedčená o tom, že Jailbreak je porušovaním autorských práv a teda aj zákona. Corellium by tak malo vykonávať svoju činnosť nelegálne a jej softvér by mal byť raz a navždy zakázaný.

Koľko zarába Tim Cook? - nie je to veru najmenej - svetapple.sk

Koniec koncov, Apple chce dosiahnuť to, aby firma už ďalej nemohla ponúkať produkt, ktorý replikuje operačný systém iOS. Okrem toho v Cupertine žiadajú aby Corellium zničila všetky materiály, ktoré môžu porušovať autorské práva spoločnosti Apple. Samozrejme by mala na záver vyplatiť náhradu škody, ušlý zisk, poplatky za právne zastúpenie a podobne…

Uvidíme ako to na záver dopadne. Môže to byť napokon tvrdá rana pre samotný Jailbreak. Spoločnosť Corellium sa už samozrejme k situácii stihla vyjadriť tiež. V jej stanovisku sa môžeme dočítať napríklad to, že robí pre Apple zadosťučinenie a vôbec nejde proti technologickému gigantovi.

Hoci nepriamo pomáha ku vzniku Jailbreaku, na druhú stranu sa pomocou jej softvéru snažia bezpečnostní experti objaviť cesty, ktorými sa do zariadenia môže dostať. Následne môže Apple takéto cesty efektívne opraviť a zablokovať. Každá minca má ale dve strany. Uvidíme ako sa bude celý súdny spor naďalej vyvíjať!

Apple už nebude najhodnotnejšia spoločnosť na svete.
Apple podarlo žalobu na firmu Corellium kvôli Jailbreaku. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.