Spoločnosť Apple a jej dodávateľ Broadcom dnes presvedčili americký odvolací súd, aby zamietol verdikt poroty, podľa ktorého mali zaplatiť 1,1 miliardy dolárov za porušenie patentov Wi-Fi, ktoré patria Kalifornskému technologickému inštitútu (správu ako prvá priniesla agentúra Reuters).

V roku 2016 Caltech obvinil spoločnosti Apple a Broadcom z porušovania jeho patentov týkajúcich sa technológie Wi-Fi, ktorá sa používa v takmer všetkých Apple zariadeniach.

Patenty Caltechu, udelené v rokoch 2006 až 2012, sú vysoko technické a týkajú sa kódov IRA/LDPC, ktoré využívajú jednoduchšie kódovacie a dekódovacie obvody na zvýšenie rýchlosti a výkonu prenosu dát. Tieto technológie sú implementované v štandardoch Wi-Fi 802.11n a 802.11ac.

V pôvodnom súdnom konaní spoločnosť Caltech obvinila spoločnosť Apple z predaja rôznych modelov iPhonov, iPadov, Macov a hodiniek Apple Watch, ktoré obsahujú kódovače a/alebo dekódovače IRA/LDPC, a tým pádom porušujú štyri jej patenty. V žalobe bola uvedená aj spoločnosť Broadcom ako jeden z hlavných dodávateľov Wi-Fi čipov pre vyššie spomenuté zariadenia.

V roku 2020 bolo rozhodnuté, že Apple a Broadcom musia zaplatiť šialenú pokutu 

V roku 2020 porota rozhodla, že spoločnosti Apple a Broadcom musia spoločne zaplatiť spoločnosti Caltech pokutu vo výške 1,1 miliardy USD za porušenie patentov. Spoločnosti Apple bolo nariadené zaplatiť 838 miliónov USD, zatiaľ čo na spoločnosť Broadcom spadala suma 270 miliónov USD.

Spoločnosť Apple pôvodne dúfala, že jeden z patentových nárokov bude vyhlásený za neplatný, čo však následne americký odvolací súd zamietol.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Americký odvolací súd pre federálny okruh dnes ale vyhlásil, že rozsudok vo výške 1,1 miliardy USD, ktorý je jedným z najväčších v histórii USA v prípade patentového sporu, nebol odôvodnený, a nariadil nové súdne konanie. V novom súdnom konaní o náhrade škody sa bude prehodnocovať len priznaná suma spoločnosti Caltech, a nie samotné porušenie patentu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.