Apple dnes ťahalo za kratší povraz. Porota rozhodla o povinnosti zaplatiť 502,8 milióna amerických dolárov spoločnosti VirnetX, za porušenie patentov v súvislosti so službou FaceTime. Spor trval dlhšie ako 10. rokov.

Apple musí zaplatiť pol miliardy dolárov spoločnosti VirnetX

Toto kompetentných nepoteší. Ako nás informovala agentúra Bloomberg, porota rozhodla v neprospech spoločnosti Apple. Firma preukázateľne porušila patenty, ktoré vlastnil VirnetX. Jednalo sa o technológiu VPN on Demand, zabezpečujúcu prístup ku virtuálnym súkromným sieťam.

Poškodení žiadali vyplatiť 700 miliónov amerických dolárov. S tým ale v Cupertine nesúhlasili a ponúkli 113 miliónov dolárov (19 centov za každé zariadenie, na ktorom bol použitý patent).

Napokon však rozhodla porota, ktorá škodu vyčíslila na 502,8 milióna amerických dolárov (84 centov za jedno zariadenie).

Celý spor trvá už dlhých desať rokov. Niekoľkokrát bol naklonený spoločnosti Apple, no napokon z neho profituje VirnetX. Keďže však kalifornský gigant porušil jeho patenty, je to úplne pochopiteľné.

Ešte začiatkom roka 2020 dostalo Apple príkaz zaplatiť tejto firme 454 miliónov dolárov. Jednalo sa však o iný spor, týkajúci sa starších zariadení. Vyššie uvedená čiastka, ktorá presahuje pol miliardy sa k týmto 454 miliónom priráta.

Hold, patentny sa porušovať nemajú a platí to aj pre Apple. Snáď si vývojári a inžinieri dajú v budúcnosti väčší pozor…

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 7 sú takmer po celom svete nedostupné. Dôvodom je nadchádzajúca 8. generácia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.