Ani spoločnosť Apple nie je dokonalá. Tiež sa jej z času na čas podarí porušiť patenty, čo má nemalé finančné následky. V tomto prípade sa jedná o bezdrôtovú technológiu. Spor z roku 2018 má dnes finálny verdikt a v konečnom dôsledku je lepší ako v minulosti. Firma zaplatí 85 miliónov dolárov.

Apple porušil patenty. Pokuta mohla byť až 145 miliónov dolárov.

Jablková spoločnosť bude platiť a nebude to málo. V minulosti porušil patenty, ktoré patrili spoločnosti WiLan pochádzajúcej z Kanady. Jednalo sa konkrétne o patenty týkajúce sa bezdrôtového prenosu dát. Ešte v roku 2018 iný súd rozhodol o tom, že Apple je vinné a nariadil zaplatiť pokutu vo výške 145 miliónov dolárov.

- Reklama -

V januári sa celé konanie obnovilo. Pojednávanie prebiehalo na inom súde. Aj ten sa automaticky zhodol na tom, že Apple je vinné. Na druhú stranu bol ale súd voči spoločnosti omnoho zhovievavejší. Podľa finálneho verdiktu má Apple zaplatiť „len“ 85 miliónov dolárov. Je to teda „úspora“ 60 miliónov dolárov.

Celé pojednávanie sa opakovalo preto, lebo Applu sa nezadala metóda, ktorou bola vypočítaná náhrada škody. Podľa odhadov bola precenená až o 10 miliónov dolárov (čo nie je málo). Na túto pripomienku pristúpil aj okresný sudca USA Dana Sabraw.

Sám nariadil spoločnosti WiLan aby zohľadnila náhradu škody vo výške 10 miliónov dolárov (Apple by platilo „len“ 135 miliónov dolárov) alebo aby sa pripravil so svojimi právnikmi na ďalšie súdne pojednávanie. Ako ste už asi z kontextu pochopili, kanadská firma vybrala druhú možnosť a príliš sa jej to neoplatilo.

Apple nakúpilo hliník bez uhlíku. Materiál sa mení po 130 rokoch.
Apple nakúpilo hliník bez uhlíku. Materiál sa mení po 130 rokoch.

Druhé súdne pojednávanie dopadlo pre patentovú spoločnosť podstatne horšie

Najnovšie výpočty by mali byť presnejšie. 85 miliónov dolárov bolo vyrátaných na základe celosvetových predajov iPhonu. Apple teda môže v tomto prípade oslavovať. Samotná firma WiLan patrí medzi najväčšie a najúspešnejšie patentové spoločnosti na svete. V tomto prípade ale mala radšej zobrať ponuku na 135 miliónov z roku 2018.

Samotný súdny spor nie je žiadnou novinkou. Po prvý krát sa objavil pred 10 rokmi (2010) a ťahal sa dodnes. WiLan kritizoval Apple za to, že ukradol patenty, ktoré súviseli s technológiou Bluetooth. Presnejšie detaily ale nepoznáme. No a hoci je aj súčasná čiastka poriadne vysoká, v skutočnosti je to pre Apple len maličkosť a v zásade pekne ušetrila…

Žena pašovala 92 iPhonov z USA do Ruska. Nevyšlo jej to.
Apple porušil patenty. Zaplatí za to 85 miliónov dolárov.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.