Spoločnosť Apple má k dispozícii naozaj veľa užitočných patentov, ktoré môže ale aj nemusí kedykoľvek použiť. Dnes si ale ukážeme jeden, ktorý bude v budúcnosti minimálne veľmi potrebovať. Pozrite sa na to, ako chce firma vyriešiť displej na celej prednej strane bez výrezu. Pomohla nám to zistiť internetová stránka LetsGoDigital.

iPhone a jeho výrez, ktorý nazývame aj “notch”

Apple vo svete neustále stanovuje trendy. To je jednoducho fakt. V roku 2017, keď vyšiel iPhone X s výrezom pre Face ID, spoločnosť automaticky získala na svoju adresu spŕšku hate komentárov. Do vysmievania sa zapojili aj niektoré technologické spoločnosti. Bol medzi nimi dokonca aj Samsung, ktorý OLED panely pre Apple vyrába. Tento výrobca však už medzičasom svoje “trápne” ale predsa len trochu vtipné reklamy stiahol z YouTube.

- Reklama -

Hoci sa konkurenti na začiatku smiali, netrvalo dlho, kým použili rovnaké riešenie. Niektorí ho okopírovali úplne, iní zase len čiastočne. Netvrdíme, že pred iPhonom X nebolo žiadne zariadenie bez výrezu. Určite bolo. Problém by sme ale videli skôr v mediálnej pozornosti a následnom “wow” efekte u výrobcov, ktorý chceli niečo podobné zakomponovať do svojich lacnejších Android zariadení. Zrazu boli podobné prvky všade, na smartfónoch vo všetkých cenových kategóriach.

Apple testuje nové prototypy Face ID. Chce buď zmenšiť alebo odstrániť výrez.
Výrez slúži pre senzory Face ID – svetapple.sk

Už v roku 2017 sa mnohí čudovali, prečo to Apple nevyriešilo ináč. Jedným z dôvodom je napríklad to, že nebola dostupná potrebná technológia. Navyše výrez vytváral zariadeniu jedinečný dizajnový prvok, na ktorý sme si všetci veľmi rýchlo zvykli. Po novom to však tak už byť nemusí. Apple by malo odstrániť notch pravdepodobne v septembri 2020 alebo potom v roku 2021. Už dnes vlastní patenty, ktoré to dovoľujú.

Patent Applu ukazuje, ako bude vyzerať iPhone bez výrezu.

Internetový portál LetsGoDigital zoradil patenty spoločnosti Apple, ktoré firma získala koncom minulého roka. Ukazujú displej, ktorý sa nachádza na celej prednej strane zariadenia. Displej je samostatný patent a iPhone pod ňím je len vzorka. Každopádne tu môžeme vidieť detail, že sa tu nenachádza vôbec žiaden výrez pre prednú kameru a Face ID. Ak vás zaujíma ako by to mohlo Apple vyriešiť, spôsob prináša práve konkurenčná spoločnosť Samsung.

Tá dokáže tieto technologické prvky zakomponovať priamo pod displej, pomocou najnovších technológii. Keďže je to jeden z hlavných dodávateľov OLED panelov spoločnosti Apple, môžeme rátať s tým, že ju iPhone môže v budúcnosti využiť.

Ako môžete vidieť na samotnom obrázku nižšie, displej má štvorcové okraje. Ak sa jablková spoločnosť rozhodne ísť touto cestou, určite neočakávame takéto riešenie. Veď aj súčasné edge-to-edge modely sú v okrajoch zaoblené. Do komentárov nám nezabudnite napísať, či by ste takéto “vylepšenie” privítali alebo vám na tom nezáleží. Nám by sa iPhone bez výrezu určite páčil!

Patent Applu ukazuje, ako bude vyzerať iPhone bez výrezu.
Patent Applu ukazuje, ako bude vyzerať iPhone bez výrezu. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.