V Cupertine píšu históriu už viac ako 40. rokov. Dnes oslavujeme ďalšie významné narodeniny od doby, kedy Steve Jobs predstavil (kedysi) veľmi obľúbený iPod mini. Zagratulujte mu spolu snami k jeho šestnástim rokom!

Apple pred 16. rokmi predstavilo iPod mini.

Písal sa presne 20. február 2004, kedy Steve Jobs svetu ukázal mimoriadne kompaktné zariadenie z produktovej línie iPod, ktoré nieslo prívlastok mini. Napriek malým rozmerom bolo takpovediac revolučné. Jeho úložisko rátalo s kapacitou 4 GB (čo bolo na vtedajšiu dobu obrovské číslo). Okrem toho priniesol aj otočný ovládač, ktorý bol schopný reagovať na dotyk ale aj kliknutie. iPod mini bol od svojho predstavenia dostupný v 5. farebných prevedeniach.

Apple pred 16. rokmi predstavilo iPod mini.
Apple pred 16. rokmi predstavilo iPod mini.

Aj vďaka tomu sa stal okamžitým hitom na trhu. Po krátkom čase to bol dokonca najpredávanejší iPod zo všetkých. Za rok spoločnosť poskytla zákazníkom viac ako 10 miliónov jednotiek. Mnohé osobnosti z pozadia Applu hovoria o tom, že sa jednalo o zariadenie, ktoré konečne dokázalo zabudnúť na zlé obdobie z polovice deväťdesiatich rokov, ktoré v Cupertine zažívali.

Firma tak zrazu zarábala podstatne viac, ako dovtedy. Neskôr sa na trh dostal ešte menší iPod, ktorý sa dokonca predával donedávna. Nazývali sme ho ako Nano. Jeho duchovným nástupca bol ale model s označením Mini.

Zariadenie malo rozšírené možnosti ovládania vďaka spomínanému dotykovému okruhlému ovládaču. Aj vďaka tomu ho používatelia milovali. Ako uvádzajú dobové informácie, iPod mini sa stal nutnosťou počas fitness tréningov. Používatelia si ho vďaka malým rozmerom brali do posilovne a počúvali pri tom hudbu. Apple sa z neho samozrejme snažilo vyťažiť čo najviac. Rázom sme ho mohli vidieť na billboardoch ale aj v reklamných spotoch.

Apple pred 16. rokmi predstavilo iPod mini.
Apple pred 16. rokmi predstavilo iPod mini.

Samozrejme, že tento produkt nikdy nezažil taký úspech ako napríklad iPhone, ktorý prišiel o 3 roky neskôr. To ale od neho ani nikto neočakával. Revolučný produkt sa predsa len buduje postupne a všetko chvíľu trvá. Bol to však pre Apple dôležitý milník, bez ktorého by napríklad iPhone, iPad či hodinky Apple Watch nikdy nevznikli. Buďme zaň teda radi a oslávme spolu s ním 16. rokov od predstavenia. Nájde sa tu niekto taký, kto toto zariadenie reálne používal? Dajte nám vedieť aké ste s nim mali skúsenosti.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Bob a Bobek - Ice Hockey
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.