Hoci ubehlo od konferencie WWDC 2021 už niekoľko dní, stále sa dozvedáme o nových funkciách, ktoré pribudli do operačných systémov iOS 15, macOS 12 Monterey či iPadOS 15.

Jednou z nich je aj Spatialize Stereo určené na hudbu, ktorá nepodporuje Spatial Audio. Ako iste viete, táto nová funkcia slúži na prehrávanie priestorového zvuku za pomoci AirPods pre skladby, ktoré boli vytvorené v Dolby Atmos.

- Reklama -

Nakoľko však veľa hudby z Apple Music tento formát nevyužíva, Apple sa ho rozhodlo aspoň čiastočne napodobniť.

Ako to funguje? 

Pokiaľ máte AirPods Pro alebo AirPods Max, podržaním ikonky na reguláciu zvuku v ovládacom centre sa dostanete k tejto rozšírenej funkcii (platí len pre nové operačné systémy). Nachádza sa v pravom spodnom rohu.

Treba podotknúť, že samotné skladby nebudú prehrávané v priestorovom zvuku tak, ako by ste možno očakávali, no zariadenie sa bude snažiť uvedený efekt aspoň napodobniť. Prvé reakcie zo zahraničia hovoria, že sa mu to celkom darí.

Apple nás s funkciou Spatialize Stereo príjemne prekvapilo, nakoľko ide o relatívne zásadnú inováciu, ktorá si určite zaslúžila svoju pozornosť aj na hlavnom evente.

Spatial Audio už medzičasom pribudlo do iOS 14.6, kde si môžete okrem iného užiť aj prehrávanie skladieb v bezstratovej Loseless kvalite. Žiaľ, druhá menovaná funkcia nie je kompatibilná so slúchadlami AirPods ani Beats, nakoľko má problém s prenosom vysokej kvality zuvku prostredníctvom Bluetooth.

Očakáva sa, že to Apple v blízkej budúcnosti vyrieši za pomoci nového kodeku. Nechajme sa prekvapiť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.