Čo prinesie macOS 12?

Spoločnosť Apple dokončuje nový operačný systém pre počítače Mac. Zatiaľ ho budeme označovať ako macOS 12, nakoľko sa nikomu nepodarilo dopátrať ku oficiálnemu názvu, ktorý bude vychádzať z unikátnej lokality. To si ale rozoberieme nižšie.

Novinka sa ukáže na júnovej výročnej konferencii WWDC 2021, ktorá bude určená pre verejnosť aj vývojárov. Keďže si však Apple všetko stráži do poslednej chvíle, dnes nemáme takmer žiadne informácie o zmenách a vylepšeniach. Pozrite sa teda aspoň na možný názov, kompatibilitu a dátum vydania.

- Reklama -

Možné názvy operačného systému macOS 12

Apple pomenovalo svoj operačný systém pre Mac podľa lokality v Kalifornii poprvýkrát v roku 2013. Od tej doby sme sa stretli s názvami Mavericks, Yosemite, El Capitan, Sierra, High Sierra, Mojave, Catalina a Big Sur.

V súčasnosti je prísnym tajomstvom, ako sa bude nazývať macOS 12, no technologický gigant aktuálne vlastní niekoľko ochranných známok s názvami lokalít, ktoré nám to aspoň čiastočne naznačujú.

V minulosti ich bolo len tak mimochodom oveľa viac, a okrem pohorí či púští obsahovali aj známe mestá, populárne pláže a podobe. Ich platnosť však medzičasom vypršala a firma sa k nim nijako nehlási. Ak sa pozrieme na aktívne ochranné známky, výber sa zúži prakticky na 3 možné alternatívy.

Do hry vstupuje Mammoth, Monterey a Skyline. Práve Monterey a Skyline sú na pokraji skončenia platnosti a zatiaľ nie je jasné, či ich Apple bude predlžovať. Na strane druhej, na názvov Mammoth má technologický gigant práva až do roku 2022. To by mohol stačiť.

  • Mammoth: – sa pravdepodobne vzťahuje na Mamutie jazerá a Mamutiu horu, obľúbenú oblasť pre lyžovanie a turistiku v horách Sierra Nevada. Spoločnosť Apple rozšírila ochrannú známku Mammoth v novembri 2020 a jej platnosť vyprší až v máji 2022. Zatiaľ je to najvhodnejší kandidát pre macOS 12.
  • Monterey: – je historické mesto a populárne dovolenkové miesto na pláži, domov akvária Monterey Bay Aquarium a ulice Cannery Row. Na tomto mieste sa odohráva aj rovnomenný román amerického autora Johna Steinbecka z roku 1945.
  • Skyline: – je pravdepodobne malebný bulvár Skyline Boulevard, ktorý sleduje hrebeň pohoria Santa Cruz, vedúci na juh od San Francisca. Spoločnosť Apple podala rozšírenie ochrannej známky pre Skyline v septembri 2020.

V tomto bode je dôležité dodať, že spoločnosť Apple používala v minulosti názvy ako El Capitan, High Sierra, Catalina a Big Sur bez toho, aby ich ošetrila ochrannou známkou. Je preto možné a dokonca aj pravdepodobné, že firma použije pri macOS 12 taký názov, aký sme zatiaľ nepočuli. Nechajme sa prekvapiť.

Kompatibilita macOS 12 so staršími počítačmi Mac

Apple prestane už 30. júna podporovať pôvodný MacBook Pro 15" s retina displejom.

Aj keď v súčasnosti nedokážeme s presnosťou určiť, ktoré počítače Mac budú podporovať nový operačný systém macOS 12, predpokladáme, že to budú tie isté modely, ktoré sú dnes kompatibilné s macOS 11 Big Sur. Ide o:

  • MacBook 2015 a novší
  • MacBook Air 2013 a novší
  • MacBook Pro 2013 (koniec roka) a novší
  • Mac mini 2014 a novší
  • iMac 2014 a novší
  • iMac Pro 2017 a novší
  • Mac Pro 2013 a novší

Ako teda vidíte, najstarší počítač, na ktorý si aktualizáciu nainštalujete bude zrejme pochádzať z roku 2013 alebo 2014 a bude sa jednať o klasický MacBook Pro, respektíve MacBook Air. Ak vlastníte novší hardvér, macOS 12 vám nebude robiť problémy.

Dátum vydania

Apple oznámilo WWDC 2021: Dočkáme sa iOS 15, watchOS 8 a ďalších operačných systémovmacOS 12 bude predstavený v rámci Worldwide Developers Conference 2021 (WWDC 2021), ktorá sa uskutoční 7. júna o 19:00 hodine nášho času.

Hlavný event bude trvať 1-2 hodiny a okrem macOS 12 uvidíme aj iPadOS 15, iOS 15, tvOS 15, homeOS a watchOS 8hardvérové novinky.

Tesne po predstavení bude nový softvér sprístupnený vývojárom po celom svete pre účely testovania a prispôsobovania apiek. Po dokonalom vyladení systému (trvá to cca 3 mesiace) bude macOS 12 dostupný širokej verejnosti. Hovoríme o septembri až októbri 2021.

Napíšte nám dolu do komentára, čo od tejto novinky očakávate vy. Tešíme sa na všetky vaše názory a reakcie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.