Apple a miliardové odškodné

Ešte minulý rok médiami preletela informácia, že Apple prehralo „megaspor“ so spoločnosťou VirnetX, ktorý sa tiahol dlhé roky. Technologický gigant podal na základe rozhodnutia žiadosť a znížení poplatku, ktorý mal zaplatiť držiteľovi patentu. Tá ale nebola uznaná.

V princípe to znamená, že Apple musí zaplatiť 502,8 milióna dolárov, čo je rovnaká čiastka ako v októbri 2020, kedy sa poslednýkrát konalo v tejto veci. Ako už asi tušíte, suma nie je ani zďaleka konečná a vo finále sa môže zdvojnásobiť.

- Reklama -

Odhaduje sa, že Apple bude platiť za tento prešľap zhruba 1,1 miliardy dolárov po zrátaní všetkých licenčných poplatkov a úrokov. Dokopy sa udiali až dve nezávislé konania, pričom sa porota v oboch prípadoch priklonila na stranu VirnetX.

Ak vás zaujíma, čoho konkrétne sa týkal celý spor, odpoveď sa nachádza v technológiách FaceTime, iMessage a VPN s unikátnym zabezpečením, na ktoré Apple nemá patent. Výsledkom je, že Apple zaplatí cca 84 centov za každý iPhone alebo iPad, ktorý toto zabezpečenie používal.

No a ako sme už viackrát avizovali, celý spor sa tiahol dlhú dobu, nakoľko po prvýkrát začal ešte v roku 2010. Je to jedno z najväčších a najdrahších konaní, v ktorých bolo Apple účastníkom. Snáď sa to už nebude opakovať.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.