Jeden z najväčších dodávateľov Apple, spoločnosť Goertek, reaguje na tlak zo strany technologického giganta a intenzívne začala pracovať na presunutí podstatnej časti svojej výroby z Číny do Vietnamu. Informoval o tom portál 9to5mac.

Goertek je známy, ako spoločnosť, ktorá stojí za produkciou najpredávanejších bezdrôtových slúchadiel na svete – AirPods. Predpokladá sa, že táto firma bude montovať aj náhlavné súpravy Apple Vision Pro. Presne to je dôvod, prečo sa v poslednom období sústreďuje na zmeny vo svojom výrobnom procese.

Už v minulom roku bolo pritom zrejmé zrejmé, že spoločnosť Goertek čelí častým otázkam zo strany Apple o svojom postupe presunutia výroby z Číny do Vietnamu. Dôvodom je fakt, že spoločnosť Apple si dala za cieľ diverzifikovať dodávateľské reťazce a znížiť závislosť od čínskych zdrojov. Poučila sa zo situácie, ktorá nastala ešte počas pandémie.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Firma už do novej krajiny investovala stovky miliónov 

Podľa najnovších informácií, ktoré zverejnil portál South China Morning Post, spoločnosť Goertek nedávno informovala burzu cenných papierov v Šen-čene o svojich budúcich plánoch.

V súčasnosti síce nie je jasné, aký pokrok sa dodávateľovi podarilo dosiahnuť za uplynulý rok (presnejšie 11 mesiacov), kedy podával poslednú správu, no Goertek spomenul úspešnú investíciu vo výške až 280 miliónov amerických dolárov. Tá zodpovedá sume spomenutej pred rokom, takže sa veci pravdepodobne posunuli ďalej.

Netreba pri tom zabúdať, že pre Goertek bude kľúčové dodržať všetky dohody, ktoré má so spoločnosťou Apple. Ak chce vyrábať Apple Vision Pro, musí byť v prvom rade spoľahlivým partnerom. Navyše, pokiaľ by sa firme podarilo získať takúto zákazku, výrazne by posilnila svoju pozíciu na trhu. .

Prečo Apple diverzifikuje svoje dodávateľské reťazce? 

Najmä pandémia COVID-19 ukázala, aké existujú riziká spojené s koncentráciou výroby v jednom regióne, ktorým bola v prípade spoločnosti Apple najmä Čína.

Odhaduje sa, že prerušenie výroby v najväčšom montážnom závode pre iPhone na svete mohlo Apple stáť až miliardu dolárov týždenne. Netreba zabúdať, že výrobné linky stáli možno aj dlhšie a na trhu vznikol masívny nedostatok týchto zariadení.

Tento fakt poukazuje na dôležitosť diverzifikácie a snahy minimalizovať riziká spojené s jednostrannou závislosťou od jednej krajiny. V Číne majú totiž nulovú toleranciu COVIDu. Inými slovami, ak sa niekde nájdu nakazení, kompetentným nerobí problém uzavrieť celú fabriku do karantény.

Prečítajte si tiež  Zabudnite na ďalší 5,4" mini iPhone. Apple ho postupne ukončí. Náhrada vás nepoteší

Apple postupne diverzifikuje svoj dodávateľský reťazec, pričom rozširuje svoje výrobné kapacity do krajín ako India, Vietnam, Indonézia a ďalších. Tento krok je dôležitý nielen pre minimalizáciu rizík, ale aj pre zabezpečenie stabilnejšieho a flexibilnejšieho dodávateľského reťazca v globálnom meradle. Uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.