Apple trhá ziskom doterajšie rekordy!

0

Hoci sme sa mierne obávali predajov iPhonu koncom minulého roka, nakoniec sa ukázalo, že Apple opäť predčil naše očakávania a vďaka väčšej marži na každom zariadení dokázal vytvoriť rekordné zisky. Za štvrtý štvrťrok 2017 predali v Cupertine až 77,3 milióna zariadení a prejavilo sa to aj na finančných výsledkoch! 

Úspešný rok 2017

Apple koncom minulého týždňa zverejnil svoje finančné výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2018. Tie boli viac ako pozitívne nakoľko si Apple oproti minulému roka v čistom zisku prilepšil o viac ako 2 miliardy amerických dolárov. Celkové prijmi tvorili až 83,3 miliard dolárov. Medziročne si teda v tomto období dokázalo Apple prilepšiť až o 13%, (prvý fiškálny štvrťrok 2017 Apple dosiahlo 78,4 miliardy dolárov. Čistý zisk bol z toho skoro 18 miliard dolárov). Vďaka tejto informácií teda môžeme povedať, že posledný štvrťrok bol pre Apple vôbec najziskovejším v histórii.

Napriek nižšiemu množstvu predaných iPhonov (77,3 milióna oproti 78,3 milióna) dokázalo Apple zarobiť viac. Môže za to najmä zvýšenie ceny iPhonu a tým aj zvýšenie celkovej marže. Model X z tohto predaja údajne tvoril až 29 miliónov kusov a vzhľadom na základnú cenu ďaleko presahujúcu 1000 euro je jasné, že práve ten sa podpísal pod fantastický výsledok. Zisky z predaja tohto produktu dokonca stúpli až o 12% (z 54 miliard dolárov na vyše 62 miliárd dolárov). Zaujímavé je ale aj to, že sa zvýšili predaje dlhodobo klesajúcich iPadov. Hoci ide len o nepatrné číslo určite ide o úspech. Na miesto 13,1 milióna kusov Apple predalo 13,2 milióna kusov. Na druhú stranu už takýto úspech nezažíva Mac, ktorý v rebríčku klesol. Medziročne to bolo z 5,4 milióna kusov až na 5,1 milióna kusov.

Ako sa ale ukázalo, pre Apple nie sú dôležité len fyzické produkty. Obrovské zisky putujú aj zo služieb ako  Apple Music, iTunes, App Store či iCloud. Tie medziročne vzrástli až o 18% (podpísala sa pod to najmä stále viac populárna služba Apple Music). Apple dokona na týchto službách zarobí viac ako na predajoch Apple TV, Apple Watch, iPadu či slúchadiel AirPod. Presne preto sú pre firmu do budúcnosti kľúčové a presne preto ich bude neustále inovovať, vylepšovať a obohacovať. Najbližšia prognóza samotného Applu je pre druhý fiškálny štvrťrok 2018 až 60 miliárd amerických dolárov. Oproti 51 miliardám z minulého roka by mohlo ísť o veľmi pekný nárast. Otázne ale je, či sa to vo finále podarí. Každopádne firme držíme palce!

Apple zaznamenáva predajné rekordy - svetapple.sk

Apple zaznamenáva predajné rekordy – svetapple.sk

About The Author

Volám sa Róbert Hallon, mám 19 rokov a v súčasnosti som študentom štvrtého ročníka na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline kde študujem dizajn. Mojou záľubou sú Apple produkty s ktorými som spojený prakticky už takmer 10 rokov. Najradšej sledujem novinky z Apple a IT sveta. Rovnako tak sledujem nové trendy a špecialitou sú automobily, ktoré milujem rovnako ako Apple! Okrem iného som jeden zo zakladateľov www.svetapple.sk