Spoločnosť Google aktuálne čelí veľkému protimonopolnému súdnemu konaniu v USA, pričom v rámci vyšetrovania sa podarilo odkryť niekoľko zaujímavých informácií, ktoré sa netýkajú len tejto technologickej spoločnosti. Ako informuje portál Android Authority, jeden z najvyššie postavených predstaviteľov spoločnosti Apple sa na tému Android vyjadril veľmi znevažujúco. Kritizoval najmä jeho prístup ku bezpečnosti používateľov.

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, na svetlo sveta sa dostala interná prezentácia spoločnosti Apple, ktorú viedol jej súčasný viceprezident Eddy Cue. Mnohí ho môžete poznať aj z Apple Eventov, na ktorých sa čas od času ukáže. Samotná prezentácia sa konkrétne zameriava na to, aký majú prístup k ochrane osobných údajov spoločnosti Apple a Google a v čom sa tieto prístupy líšia.

Zaujímavé je však najmä jedno z tvrdení, ktoré vzniklo v prezentačnej aplikácii Keynote a píše sa v ňom, že „Android je masívne sledovacie zariadenie„.

To zrejme vcelku vecne označuje to, ako vníma technologický gigant z Cupertina svojho najväčšieho rivala. Treba však upozorniť, že táto prezentácia je už 10 rokov stará, pretože vznikla ešte v roku 2013.

Apple a Android
Zdroj: justice.gov

V prezentácii sa objavuje aj ďalšia snímka, ktorá podrobne vysvetľuje, prečo má spoločnosť Apple oveľa lepší prístup ku zachovaniu súkromia používateľov, než spoločnosť Google.

Technologický gigant z Cupertina mimo iného tvrdí, že informácie medzi jednotlivými službami, ktoré sám prevádzkuje kombinuje iba vtedy, keď chce spotrebiteľovi ponúknuť lepšiu používateľskú skúsenosť.

Naopak, spoločnosť Google má kombinovať údaje vo všetkých službách, avšak nielen za cieľom zlepšenia používateľskej skúsenosti. Táto firma tiež v danom čase prepájala hlasové vyhľadávanie prostredníctvom asistenta Google priamo s účtom používateľa. Apple sa v prezentácii hrdí tým, že používateľské údaje Siri sú prepojené iba s digitálnym asistentom. Nedajú sa teda nijako zneužiť.

Apple a Android
Zdroj: justice.gov

Svedectvo Eddyho Cuea pri vyšetrovaní spoločnosti Google 

Je dôležité zdôrazniť, že táto prezentácia bola priamou súčasťou svedectva Eddyho Cuea na septembrovom protimonopolnom procese spoločnosti Google.

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo túto spoločnosť z toho, že monopolizuje trh s vyhľadávacími nástrojmi. Firma mala napríklad rôzne dohody s výrobcami mobilných, ale aj iných zariadení na to, aby v nich boli predvolené služby Google na vyhľadávanie informácií.

Google malo takúto dohodu uzavretú napríklad aj so spoločnosťou Apple, pričom sa odhaduje, že firma za exkluzivitu platil neuveriteľných 18 až 20 miliárd amerických dolárov ročne. Stále sa jej to však evidentne oplatilo.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Tesla sa bude ovládať cez Apple Watch. Potvrdil to Elon Musk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.