Apple prešetrilo incident v indickej továrni

Auditori z Applu prešetrili nedávne výtržnosti v továrni Wistron, v indickom Bangalore. Na tomto mieste sa produkoval iPhone SE 2. generácie, no a hoci si Apple stráži svojich dodávateľov, tentokrát to nevyšlo. Wistron neaplikoval správne procesy riadenia pracovnej doby, na základe čoho došlo k oneskoreniu platieb pre niektorých pracovníkov v mesiacoch október a november.

Po stretnutí s vedením zahájili nahnevaní zamestnanci výtržnosti a 12. decembra 2020 spôsobili škodu vo výške cca 50 miliónov eur. Problémom neboli len zničené autá, priestory či poškodené stroje. Azda najviac utrpela samotná výroba, ktorá musela byť úplne pozastavená.

Wistron teraz pripustil, že niektorí pracovníci nedostali mzdy v správnom čase. Celú zodpovednosť za vzniknutú situáciu vzal na svoje plecia, zaviazal sa k reštrukturalizácii tímov a odvolal výkonného riaditeľa, ktorý dohliadal na podnikateľské aktivity v Indii.

V závode v Bangalore malo pracovať ďalších 20 000 zamestnancov, ktorí by skladali nové modely iPhonu. Od týchto plánov sa však nateraz upustilo.

Spoločnosť Apple uviedla, že s Wistronom neuzavrie žiaden nový obchod, kým nevyrieši problematické zaobchádzanie s pracovníkmi. Od teraz bude navyše aj prísne monitorovať pokrok dodávateľa v oblasti nápravných opatrení.

V Indii okrem spoločnosti Wistron montuje nové zariadenia aj Pegatron či Foxconn. Výroba sa teda úplne nezastaví, no dodávky sa zrejme predĺžia a obmedzia. Len tak pre predstavu, technologický gigant investoval do tejto krajiny už viac ako miliardu dolárov.

Podľa časopisu Economic Times môže niesť „jablková“ spoločnosť čiastočnú zodpovednosť za porušovanie pracovných práv v Bangalore. Indické úrady majú právo implikovať Apple do príčin nepokojov (hoci s tým na oko nemá nič spoločné). Uvidíme, ako bude prípad pokračovať ďalej. O všetkom vás budeme informovať.

Prečítajte si tiež  V USA kúpiš iPhone 7 od $499, má to ale háčik!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.