Apple prešetrilo incident v indickej továrni

Auditori z Applu prešetrili nedávne výtržnosti v továrni Wistron, v indickom Bangalore. Na tomto mieste sa produkoval iPhone SE 2. generácie, no a hoci si Apple stráži svojich dodávateľov, tentokrát to nevyšlo. Wistron neaplikoval správne procesy riadenia pracovnej doby, na základe čoho došlo k oneskoreniu platieb pre niektorých pracovníkov v mesiacoch október a november.

Po stretnutí s vedením zahájili nahnevaní zamestnanci výtržnosti a 12. decembra 2020 spôsobili škodu vo výške cca 50 miliónov eur. Problémom neboli len zničené autá, priestory či poškodené stroje. Azda najviac utrpela samotná výroba, ktorá musela byť úplne pozastavená.

- Reklama -

Wistron teraz pripustil, že niektorí pracovníci nedostali mzdy v správnom čase. Celú zodpovednosť za vzniknutú situáciu vzal na svoje plecia, zaviazal sa k reštrukturalizácii tímov a odvolal výkonného riaditeľa, ktorý dohliadal na podnikateľské aktivity v Indii.

V závode v Bangalore malo pracovať ďalších 20 000 zamestnancov, ktorí by skladali nové modely iPhonu. Od týchto plánov sa však nateraz upustilo.

Spoločnosť Apple uviedla, že s Wistronom neuzavrie žiaden nový obchod, kým nevyrieši problematické zaobchádzanie s pracovníkmi. Od teraz bude navyše aj prísne monitorovať pokrok dodávateľa v oblasti nápravných opatrení.

V Indii okrem spoločnosti Wistron montuje nové zariadenia aj Pegatron či Foxconn. Výroba sa teda úplne nezastaví, no dodávky sa zrejme predĺžia a obmedzia. Len tak pre predstavu, technologický gigant investoval do tejto krajiny už viac ako miliardu dolárov.

Podľa časopisu Economic Times môže niesť „jablková“ spoločnosť čiastočnú zodpovednosť za porušovanie pracovných práv v Bangalore. Indické úrady majú právo implikovať Apple do príčin nepokojov (hoci s tým na oko nemá nič spoločné). Uvidíme, ako bude prípad pokračovať ďalej. O všetkom vás budeme informovať.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.