Zničená továreň na iPhony v Indii

Tento rok sa kvôli koronavírusu nedarí a Apple má problémy v dodávateľských reťazcoch. To čo sa teraz stalo v Indii určite nepomôže už tak zlej situácii pri výrobe zariadení. V závode Bangalore nastala vzbura zamestnancov, ktorí ničili všetko čo im prišlo pod ruky. Továreň je nepoužiteľná.

Videozáznamy šíriace sa po sociálnych sieťach ukazujú nahnevaní dav, ktorý rozbíja okná, prevracia autá, demoluje výrobné linky či zakladá ohniská. Škoda sa pohybuje na úrovni 60 miliónov dolárov, čo je v prepočte až 50 miliónov eur. K tejto sume bude treba prirátať aj<ďalšie náklady spôsobené pozastavením výroby.

Násilný protest sa konal v sobotu a dôvodom boli nevyplatené mzdy. V továrni sa nachádzalo cez 2000 výtržníkov, pričom cca 100 z nich zatkla polícia a zvyšok sa vyšetruje. BBC News dodáva, že títo ľudia nedostali zaplatené viac ako 4 mesiace a problémy nevyriešilo ani stretnutie s vedením.

Výrobca vo svojom oficiálnom prehlásení tvrdí, že zúriaci dav nepatril medzi jeho zamestnancov (čo je samozrejme dosť nepravdepodobné), no na druhej strane pripustil, že zasiahnutá bola aj montážna linka iPhonov.

Len tak pre predstavu, na tomto mieste pracuje cca 15 000 ľudí a tak je jasné, že sa do protestu zapojila iba hŕstka z nich. Regionálne úrady podobné násilie odsudzujú, no zároveň ubezpečujú, že sa postarajú o spravodlivé vyplácanie miezd. Spoločnosť Apple v oficiálnom prehlásení pre agentúru Reuters uviedla, že začala vyšetrovanie. Uvidíme, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Displeje pre Apple Vision Pro nemusí vyrábať Sony, ale čínski dodávatelia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTwitter
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.