Apple je jedna z najväčších spoločností na svete a jej prínos pre našu planétu môžeme označiť ako veľmi pozitívny. Rozvoj a rozšírenie počítačov začiatkom 80-tých rokov malo vo veľkom na starosti práve Apple a napríklad taký iPhone ukázal ešte v roku 2007, ako má vyzerať smartfón budúcnosti. Všetko dobré je ale tiež na niečo zlé, Apple znečisťuje výrobou ovzdušie a tiež životné prostredie, ako jedna z mála spoločností si to ale uvedomuje a pracuje na tom, aby to, čo pokazí aj napravila!

Apple ako správny ekológ

Súčasná moderná doba je naklonená naozaj rôznym trendom. Na to, aby si bol moderný, musíš sĺpňať určité podmienky, a to neplatí len pre ľudí ako takých, ale tiež pre gigantické spoločnosti, ktorým tieto “podmienky” robia dobré meno. Apple si to veľmi dobre uvedomuje a tiež si zrejme uvedomuje aj to, že to, čo zničilo. treba nejakým spôsobom našej planéte aj vrátiť. Nemôžeme z nej totižto ťažiť donekonečna. Vo firme sa teda snažia vo veľkom spracovávať elektrinu, ktorú získavajú zo slnka.

- Reklama -

Povieš si, majú zopár solárnych panelov niekde na strechách budov a už sú ekologický? No, svojim spôsobom áno, ale nie je tých solárnych panelov len “zopár”. Je ich neuveriteĺné množstvo. Nový Apple Campus je tak ekologická budova, že nielen okolo celej budovy v areáli nájdeme prakticky všade zeleň, ale tam, kde nie je zeleň sú práve solárne panely. Aby sme to upresnili, do akých extrémov v tomto prípade Apple išlo, v špeciálnych markízach, ktoré budú chrániť obrovské sklá pred slnkom sú zabudované solárne panely.

Apple Campus 2 je až neuveriteľná stavba už len tým, ako vyzerá. Je tu prakticky všetko a myslíme, že bude vyzerať fantasticky práve ako nová budova spoločnosti s nakúsnutým jablkom v logu. Sama o sebe dokáže vďaka svojim solárnym panelom vyprodukovať až 14 megawatov. To ale samozrejme nie je ani zďaleka všetko, čo spoločnosť Apple dokáže ponúknuť. Možno aj preto sa z nej stala najnovšie energetická spoločnosť!

Campus 2 - svetapple.sk

Apple Energy LCC

Áno čítaš správne! Apple počas posledných dní potichu vytvoril celkom novú spoločnosť, ktorej 100% vlastníkom je Apple Inc. Túto spoločnosť nájdeme registrovanú v Delaware a môžeme predpokladať, že tu nie je len tak náhodou. Ako sme už písali, Apple dokáže vyrobiť obrovské množstvo elektriky. Podľa screenshotu nižšie je to vraj dokonca až 220 MW, čo naozaj nie je sranda.

Z tejto elektriky potom napája svoje dátové centrá, obchody Apple Store, Campus či iné objekty a budovy, ktoré potrebujú na svoj chod elektrinu. 220 MW je ale tak veľa, že aj keď všetko napojí, zrejme ostane nejaký ten prebytok a čo urobiť s prebytkom? Najlepšie ho je asi predať! No a na to, aby ho mohlo predať potrebuje novú energetickú spoločnosť, ktorú práve vytvorilo.

Federálna komisia pre reguláciu energetiky nám ale predsalen prezradila, že záujmy Applu môžu siahať ešte ďalej. Podľa informácií Apple nemusí napájať len energetické spoločnosti, ktoré by od firmy prebytočnú elektriku odkupovali, ale môže napájať aj priamo spotrebiteľov. Apple spĺňa všetky podmienky pre predaj elektriky v maloobchodnej sieti.

Zdá sa teda, že ak má Apple ďalšie úmysly rozvoja celej spoločnosti a hľadá ďalší trh, kde by sa mohlo uplatniť, energetická spoločnosť nie je vôbec zlý nápad. Ak sa nad tým totižto človek trošíčku zamyslí, zistí, že budúcnosť smeruje predovšetkým do obnoviteľných zdrojov. Ak Apple vytvorí kvalitný trh s obnoviteľnými zdrojmi, v budúcnosti môže byť gigantom nie len pri predaji telefónov. To je samozrejme ešte pomerne dlhodobá budúcnosť, no za zamyslenie určite stojí. Zlé meno by to tejto obrovskej firme určite nespravilo a navyše by na tom celom dokázala zarobiť naozaj slušné peniaze. Čo povieš?

Apple solárne panely - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.