Belgický vyšetrovací sudca bol poverený vedením prípadu proti spoločnosti Apple, ktorý začala Konžská demokratická republika (DRC) v decembri minulého roka. Apple a jeho dcérske spoločnosti sú obviňované z využívania takzvaných „krvavých minerálov“ v dodávateľskom reťazci, ktoré pochádzajú z oblastí kontrolovaných ozbrojenými skupinami.
Tieto materiály, známe ako 3T minerály (cín, tantal a volfrám), sú kľúčové pre výrobu smartfónov a iných elektronických zariadení. Podľa právnikov zastupujúcich konžskú vládu je novovymenovaný sudca „seriózny a dôkladný“, čo naznačuje, že vyšetrovanie nebude len formálnym krokom.
Belgicko a Francúzsko sa stali centrom tejto právnej bitky, pretože Apple má v týchto krajinách viaceré dcérske spoločnosti, ktoré údajne napomáhali praniu konfliktom zaťažených surovín. Informoval o tom portál PhoneArena.
Temná strana technologického priemyslu
Ťažba v DRC je už desaťročia spojená s násilím, detskou prácou a porušovaním ľudských práv. Ozbrojené skupiny ovládajú niektoré malé bane a využívajú príjmy z predaja minerálov na financovanie konfliktov.
To vedie k obvineniam, že globálne technologické giganty, vrátane Apple, nevenujú dostatočnú pozornosť etike svojich dodávateľských reťazcov.
Právnici konžskej vlády tvrdia, že Apple vedome využíval tieto minerály a zároveň klamal spotrebiteľom o etickej udržateľnosti svojich produktov. Okrem toho sa spoločnosť údajne dopustila aj krytia vojnových zločinov tým, že zatvárala oči pred ich pôvodom.
Kľúčové obvinenia proti Apple | Podrobnosti |
---|---|
Používanie konfliktných minerálov | Minerály pochádzajú z oblastí kontrolovaných ozbrojenými skupinami |
Krytie vojnových zločinov | Apple mal vedome zatvárať oči pred neetickými praktikami dodávateľov |
Pranie špinavých peňazí | Spoločnosti v Belgicku a Francúzsku údajne pomáhali legalizovať príjmy z nelegálnej ťažby |
Zavádzanie spotrebiteľov | Apple mal nepravdivo tvrdiť, že jeho produkty sú eticky čisté |
Apple odmieta akékoľvek obvinenia
Spoločnosť Apple sa bráni a tvrdí, že už v roku 2024 vydala príkaz svojim dodávateľom, aby nevyužívali minerály pochádzajúce z Konga a Rwandy. Toto oznámenie prišlo až po tom, čo sa začali právne kroky zo strany DRC, čo vyvoláva otázky, či ide o skutočný záväzok alebo len o reakciu na rastúci tlak.
Zástupcovia konžskej vlády označili postoj Apple za „krok správnym smerom“, ale zároveň varovali, že vyšetrovanie bude pokračovať. Výsledok prípadu môže mať obrovský dopad nielen na Apple, ale aj na celý technologický sektor, ktorý sa dlhodobo spolieha na suroviny z konfliktných oblastí.
Bude Apple niesť zodpovednosť?
Rozhodnutie belgického sudcu môže vytvoriť precedens v boji proti neetickým praktikám v technologickom priemysle. Ak sa preukáže, že Apple porušil medzinárodné zákony, môže čeliť vážnym právnym následkom, vrátane vysokých pokút a možných sankcií.
Celý svet sleduje, ako sa tento prípad vyvinie. Ak Apple prejde vyšetrovaním bez trestu, môže to signalizovať, že technologické giganty majú stále dostatočnú moc na to, aby unikli dôsledkom. Ak však súd rozhodne proti nemu, môže to spustiť vlnu podobných žalôb proti ďalším veľkým hráčom v odvetví.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.