Spoločnosť Apple je známa pre svoju snahu zaviesť do svojich zaraidení maximálnu bezpečnosť. Z dlhodobého hľadiska sa jej to darí. Treba ale povedať, že nič nie je dokonalé a občas sa tu bezpečnostné chyby objavujú. Niektoré sú závažnejšie, iné zase nie. Pokiaľ budete pri odhaľovaní šikovní, môžete si prilepšiť o 1 milión dolárov.
Apple vám dá 1 milión dolárov ak objavíte bezpečnostnú chybu.
Tak ako každý rok, Apple aj teraz aktualizoval svoj program, ktorý umožňuje výskumníkom v oblasti bezpečnosti nahlásiť bezpečnostné chyby ešte pred ich zverejnením za veľmi peknú finančnú odmenu. Tá bola v minulosti 200 000$.
Teraz ju však spoločnosť veľmi slušne navýšila a ak objavíte chybu, môžete získať až 1 000 000$. Všetko je to ale samozrejme na posudzovaní. Chyba musí byť naozaj závažná na to aby ste sa takejto odmeny dočkali. V opačnom prípade vám príde na účet „len“ niekoľko tisíc (ani to však nie je málo).
Dôležité je tu podotknúť, že do tohto programu sa mohli doteraz zapájať len vybraní výskumníci. Podnety teda nemohol poslať hocikto s tým, že dostane odmenu. Od dnešného dňa to ale neplatí a žiaden systém „pozývania“ tu už nefunguje.
Ak ste teda šikovní a máte za sebou pozadie, ktoré vás stavia do pozície bezpečnostného experta, môžete to využiť a slušne si prilepšiť. Tak isto sa už tento program nevzťahuje len na operačný systém iOS. Jablková spoločnosť sem pridala aj iné systémy ako macOS, tvOS, watchOS, či iCloud. Apple tým dáva jasne najavo, že chce za každých okolností zvšiť bezpečnosť svojich systémov.
Prilepšia si aj zamestnanci
Apple má samozrejme na softvérové a bezpečnostné nedokonalosti vlastné pracoviská priamo v spoločnosti, ktoré sa o túto sféru snažia starať ako to najlepšie ide. Dostávajú za to svoj plat a odmeny. Pokiaľ sú však úspešní a podarí sa im nájsť problém, Apple im garantuje, že k svojmu bežnému mesačnému platu pridá 50%! Aj takýto ľudia si teda môžu veľmi slušne zarobiť.
Tento program sa vzťahuje aj na chyby typu „regression bugs“ ako informuje ZDNet. Sú to chyby, ktoré sa už v operačných systémoch objavili v minulosti a boli opravené, pričom ich sem niekto omylom pridal v novších verziách systému. Keďže ide o toľko operačných systémov, ktoré sú veľmi komplexné, tomuto javu sa nemusíme čudovať. Na iOS, macOS a podobne pracujú tisíce ľudí. To, že každý o všetkom nevie je teda pochopiteľné.
Apple si dáva na bezpečnosti veľmi záležať
Apple tieto programy robí samozrejme kvôli tomu, aby sa do zariadení nemohol dostať nikto iný, okrem ich majiteľov. Zakladá si na absolútne zabezpečenom systéme. Pokiaľ by sa tu teda objavilo nejaké pochybenie, musí to okamžite riešiť a hlavne by si v médiach získal zbytočnú negatívnu pozornosť.
Je teda logické, že sa pokúša aj takýmto spôsobom motivovať bezpečnostných technikov z celého sveta na to aby o chybe radšej informovali priamo spoločnosť a nie média, ktoré ju rozšíria a vystavia tak riziku ešte väčšie množstvo používateľov. Tak čo idete to vyskúšať aj vy?