Boj s jednou z najväčších technologických spoločností na svete sa nevypláca. Apple dalo dnešným dňom jasne najavo, že sa nenechá nikým vydierať. Epic Games bude mať od 28. augusta ukončený prístup ku všetkým svojim vývojárskym účtom. Doplatia na to aj iné firmy…

Apple vracia úder Epic Games

Apple plánuje zakázať kompletne celý prístup k App Store (a k špeciálnym nástrojom) spoločnosti Epic Games. Všetko by malo nastať už 28. augusta. To zahŕňa napríklad aj softvér Unreal Engine, ktorý používa veľa iných nezávislých vývojárov.

Právnici v Epic Games podali v okamžitej reakcii žiadosť na súd (v Severnej Karolíne), v ktorej sa snažia dosiahnuť „ochranu“, aby spoločnosti Apple zabránili v podniknutí týchto krokov. Okrem platformy iOS by sa týkali aj Macu, čo by malo obrovský dopad na veľa iných aplikácií alebo hier (ktoré s konfliktom nemajú nič spoločné).

Aj keď je nad svetlo jasné, prečo cupertinský gigant reagoval tak ako reagoval, v skutočnosti to „zakryl“ pod porušovanie licenčnej zmluvy v Apple Developer Programe, ktoré bolo odhalené pri kontrolnej činnosti súvisiacej s predošlým prípadom.

Apple tvorcom Fortnitu priamo odkazuje, že pokiaľ do 14 dní nenapravia viacero nezrovnalostí, nebudú môcť odosielať žiadne ďalšie aplikácie do App Store a všetok softvér bude zablokovaný na ďalšiu distribúciu zákazníkom (a následne odstránený). Je úplne zrejmé, že toto konanie napácha nemalé ekonomické škody.

Spor bude mať zaujímavú dohru

Všetko to začalo počas minulého týždňa, kedy v Epic Games urobili dopredu naplánované rozhodnutie a vo Fortnite povolili možnosť priamej platby (čo je v rozpore s pravidlami App Store). Apple reagovalo behom niekoľkých hodín a populárnu hru zo svojho internetového obchodu vymazalo.

V Epic Games to ale očakávali a bezprostredne na to podali žalobu na cupertinského giganta, ktorá tvrdí, že sa snaží ovládať trhy, blokovať hospodársku súťaž, potláčať inovácie, ukladať proti-súťažné obmedzenia a v neposlednom rade aj používať monopolne praktiky na viacerých trhoch proti vývojárom…

Okrem žaloby bola vytvorená paródia na slávnu reklamu „1984“, ktorá zosmiešňuje spoločnosť Apple a povzbudzuje ľudí aby sa pripojili k boju. Uvidíme ako to dopadne… Viac si prečítate v tomto článku!

Prečítajte si tiež  Hrozí masívny nedostatok Apple produktov. Dôvodom je opäť koronavírus
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.