Jablková spoločnosť má niekedy problémy aj vtedy, keď vlastne nič zlé neurobí. Respektíve urobí, nie však tak ako to vyzerá na prvý pohľad. Apple vraj nepriamo porušil 3 patenty. Za všetko môže jeho Taiwanský dodávateľ TSMC.

Apple vraj nepriamo porušil 3 patenty. Za všetko môže TSMC.

Viesť patentové spory v dnešnej dobe vyzerá ako veľmi lukratívna záležitosť. Firmy sa medzi sebou žalujú a zarábajú na tom milióny či desiatky miliónov amerických dolárov. Najnovšia žaloba padla na TSMC od Global Foundries. Vraj bolo porušených až 16 patentov. Omnoho horšie je, že v celom prípade svieti ako dodávateľ aj spoločnosť Apple. Žaloba hovorí o tom, že Apple nepriamo zneužíva 3 technológie, na ktoré spoločnosť Global Foundries údajne vlastní patentovú známku.

Všetky tieto žaloby boli podané ako je už zvykom v USA ale tiež v Nemecku. Týkajú sa predovšetkým zneužitia technológie, ktorá slúži na výrobu polovodičov, ktoré spoločnosť Apple používa vo všetkých svojich elektronických zariadeniach. Rovnako tak je obžalovaná aj spoločnosť Qualcomm.

Súd sa môže ťahať celé roky

Každý kto ide do súdneho sporu s tak veľkou korporáciou ako je napríklad Apple alebo TSMC musí dopredu rátať s tým, že to chvíľu potrvá. Nebavíme sa pri tom o pár dňoch či týždňoch. Jedná sa o celé mesiace či bežne aj roky. Prešetrenie prípadu zaberie naozaj veľa času a ak má byť výsledok skutočne objektívny, nedá sa urýchliť. Jablková spoločnosť má na krku aj aktuálne niekoľko súdnych sporov, ktoré čakajú na svoje rozuzlenie. Nám preto nezostáva nič iné ako len prečkať a počkať na nové informácie, ktoré nám povedia viac.

Navyše v tomto konkrétnom prípade je to tiež veľmi zaujímavé. Hovoríme to najmä preto, lebo Apple je v súdnom spore tak trochu nevinne. V skutočnosti je obvinené TSMC a nie Apple. Jablková spoločnosť ale používala technológie, pomocou ktorých výrobca vytváral diely do iPhonov. Ich výroba samozrejme nie je ohrozená a všetko beží tak ako vždy. My sme zvedaví hlavne na čiastku, ktorú si bude Global Foundries pýtať naspäť.

Apple môže za porušenie patentu platiť skoro pol miliardy dolárov. - svetapple.sk
Apple vraj nepriamo porušil 3 patenty. Za všetko môže TSMC. – svetapple.sk
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here