Spoločnosť Apple vydala oficiálne oznámenie, v ktorom uviedla, že žaluje izraelskú firmu NSO Group za predaj špeciálneho softvéru, ktorý umožňuje vládnym agentúram a policajným zložkám nabúrať sa do iPhonu a získať z neho rôzne dáta ako sú napríklad správy či iné formy komunikácie.

Okrem toho tento technologický gigant uviedol, že podnikol razantné kroky pri oprave svojho operačného systému iOS a iPadOS, vďaka čomu už nie je možné aby softvér od NSO Group získal prístup k súkromným údajom v jeho zariadeniach.

- Reklama -

Najväčšia technologická spoločnosť na svete požaduje od súdu, aby izraelská spoločnosť už nemohla používať či predávať softvér, ktorý môže byť zneužitý na hackovanie jeho zariadení. Vládne inštitúcie ho totižto v minulosti zneužívali nekalým spôsobom.

Na hackerov z Izraela upozornila aj Amnesty International

iPhone 12 fotoaparátNetreba zabúdať, že NSO Group stojí za malvérom, ktorý dokázal obísť zabezpečenie v iOS 14 a dostal sa do iPhonu 12 Pro istého aktivistu z Bahrajnu (ten si želal zostať v anonymite). Na prípad upozornila aj Amnesty International.

A aj keď mohol byť týmto „hackovaním“ ohrozený v podstate ktokoľvek, bežní zákazníci spoločnosti Apple sa nemusia obávať o svoju bezpečnosť. NSO Group sa totižto zameriavala len na veľmi malý počet používateľov či dokonca jednotlivcov.

Apple navyše prisľúbilo, že každý, kto mohol byť v styku s takýmto malvérom, bude o tom informovaný. Na záver treba doplniť, že nielen Apple ale aj Meta (bývalý Facebook) žaluje túto izraelskú firmu – konkrétne tvorcovia aplikácie WhatsApp. Uvidíme akú to bude mať súdnu dohru…

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTeraz
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.