Aj keď sme o tom dodnes nevedeli, koncom augusta sa odohral masívny hackerský útok na používateľov zariadení s operačným systémom iOS a macOS, ktorí V Hongkongu navštevovali niektoré prodemokratické a mediálne stránky. Do zariadení sa im nahral malware využívajúci chybu zabezpečenia zero-day.

Je zaujímavé, že samotný útok sa netýkal jednotlivcov ale obrovskej masy ľudí. Podobné akcie bývajú veľmi nákladné a preto sa využívajú len pri útočení na konkrétne osoby (politici, novinári, iný vládny predstavitelia).

- Reklama -

Wired dokonca upozorňuje, že hackeri boli pravdepodobne podporovaní štátom.

Nainštalovaný malware mohol bežať na pozadí zariadenia, pričom obeť o ňom ani nevedela. Stačilo kliknúť na stránku a vírus sa okamžite potichu nainštaloval.

Čo mohli hackeri získať prostredníctvom útoku? 

V praxi dokázal získať rôzne osobné údaje. Ako poznamenávajú experti – hackeri mohli zo zariadení sťahovať súbory, exfiltrovať údaje, vykonávať snímky obrazovky a keylogging, spúšťať nahrávanie zvuku či vykonávať iné príkazy!

Aby toho nebolo málo, malware si urobil aj „odtlačok prsta“, pomocou ktorého bolo možné presne identifikovať majiteľa zariadenia.

Prečítajte si tiež  Z Apple handričky sa stáva hit! Pozrite sa na koncept "Apple Polishing Cloth" v rôznych farbách

Výskumníci taktiež zdôrazňujú, že samotný vírus musel byť starostlivo vytvorený a zdá sa, že je výsledkom rozsiahleho softvérového inžinierstva.

Mal modulárny dizajn a preto sa niektoré jeho komponenty mohli nasádzať v rôznych časoch pri viacstupňovom útoku. Aj toto nahráva myšlienke, že hackerov si objednal štát a tí nekonali len zo svojej voľe.

Apple zariadenia majú dlhodobo povesť silného zabezpečenia a pomerne malého množstva problémov súvisiacich s malwarmi. Útočníci ale skúšajú prekonať „bariéry“ stále viac a viac a žiaľ musíme skonštatovať, že sa im to darí.

Apple ale našťastie reaguje rýchlo a vydáva pravidelné „záplaty“. Dúfajme, že tak tomu bolo aj v tomto prípade.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -