Spoločnosť Apple oficiálne súhlasila s vyplatením 30 miliónov dolárov na urovnanie žaloby od zamestnancov, ktorí tvrdili, že boli nútení čeliť bezpečnostným kontrolám svojich tašiek mimo pracovného času.

Celý súdny spor začal pred viac ako ôsmimi rokmi, kedy zamestnanci prvýkrát podali na spoločnosť Apple žalobu. Technologický gigant ukončil kontroverznú politiku kontroly tašiek zamestnancov v roku 2015.

Zamestnancom maloobchodných predajní sa nepáčilo, že pred odchodom z roboty sa museli podrobiť kompletnej prehliadke, v rámci ktorej sa kontrolovali ich tašky, kabelky, batohy, aktovky a osobné zariadenia.

V žalobe zamestnanci uviedli, že niekedy museli po skončení pracovnej doby čakať až 45 minút, kým sa táto prehliadka skončila a za tento čas nedostali zaplatené. Spoločnosť Apple tvrdila, že tieto prehliadky boli potrebné na to, aby sa uistila, že zamestnanci nekradnú.

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

Tim Cook o týchto praktikách nevedel 

Tim Cook - CEO spoločnosti AppleŽaloba odhalila aj to, že Tim Cook o tejto politike kontroly vôbec nevedel a keď sa dvaja zamestnanci sťažovali na problém priamo jemu, preposlal e-mail svojim personálnym manažérom s otázkou: „Je to pravda?“

Kalifornský sudca v roku 2015 hromadnú žalobu zamietol, ale zamestnanci sa proti tomuto rozhodnutiu odvolali.

Prečítajte si tiež  Apple Store - Toto je 7 faktov, ktoré ste o týchto predajniach nevedeli!

Deviaty obvodný odvolací súd Spojených štátov amerických potom požiadal kalifornský najvyšší súd, aby to celé objasnil.

Vo februári 2020 kalifornský najvyšší súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí za nadbytočný čas strávený v práci svojich zamestnancov odškodniť.

29,9 milióna dolárov pre zamestnancov na urovnanie sporu 

Apple StoreAko teraz informovala agentúra Bloomberg, spoločnosť Apple súhlasila s vyplatením 29,9 milióna dolárov zamestnancom niektorých kalifornských predajní, kde sa odohrávali kontroly.

Dohodu medzi spoločnosťou Apple a skupinou zamestnancov teraz musí schváliť sudca amerického okresného súdu William Alsup.

Podľa Courthouse News skupina v žalobe zahŕňa 12 000 súčasných a bývalých zamestnancov kamenných predajní spoločnosti Apple v Kalifornii. V súčasnej podobe môžu zamestnanci v rámci urovnania dostať približne 1 200 $ (cca 1000 €) na osobu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.