Spoločnosť Apple robí z času na čas opatrenia, ktoré sa jej zákazníkom príliš nepáčia. Tentokrát to pocítili používatelia sociálnej siete Netflix, ktorý sa musia zmierať s novým, veľmi problematickým obmedzením. V niektorých situáciach žiaľ nebudú mať na výber. Téme sa venoval portál 9to5mac.

Aby sme to celé upresnili, streamovacie služby ako Netflix ale aj HBO Max, Disney+ či Amazon Prime používajú na svoj obsah takzvané DRM (Digital rights management). Ide o špeciálnu ochranu, ktorej cieľom je kontrolovať alebo obmedzovať používanie obsahu stramovacích služieb. Zamedzuje sa tak jeho nelegálnemu šíreniu.

- Reklama -

A hoci je to užitočná technológia, mnohým používateľom spôsobí problémy aj keď ich cieľom nebolo nič nekalé. Aby sme to upresnili, operačný systém iOS 16 prišiel s viacerými novinkami, ktoré sa snažia ešte viac využívať potenciál technológie DRM.

Len nedávno to spôsobilo napríklad to, že obsah, ktorý je chránený DRM už nie je možné v iOS 16 zdieľať prostredníctvom technológie AirPlay do starších generácií Apple TV. A hoci sa zdalo, že ide o jediný problém, nebola to celkom pravda.

(Reklama) Ak hľadáte kvalitné kryty pre iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max kúpite na Loopi.sk. Tovar je expedovaný do 24 hodín a zaplatiť zaň môžete rýchlo a pohodlne cez Apple Pay.

Apple zabilo aj možnosti offline streamingu

Televízor, na ktorom je spustený Netflix
Zdroj: Unsplash / David Balev

Aj keď to dnes nie je také bežné, stále existujú miesta, kde dokážeme prehrávať obsah do televízora jedine cez kábel. Mnohí ľudia na to využívali špeciálnu koncovku Lightning – HDMI alebo USB-C – HDMI (pre iPad), s ktorou vedeli prehrať svoj obľúbený film, ktorý si dopredu stiahli prakticky na akomkoľvek televízore aj bez Wi-Fi či mobilného signálu.

Teraz však Netflix potvrdil, že po novom už takéto prehrávanie nie je možné, pričom to súvisí s aktualizáciou operačného systému iOS 16. V súčasnosti nie je celkom jasné, či sa tento problém týka všetkých HDMI adaptérov pre iPhone a iPad alebo len starších modelov, ktoré si s technológiou DRM príliš dobre nerozumejú.

Každopádne to však pre používateľov, ktorí ich využívali a dnes im streamovanie videa nefunguje nie je dobrá správa, nakoľko ak by DRM podporovalo aspoň nové adaptéry, budú si ich musieť vymeniť. A to je investícia vo výške niekoľkých desiatok eur.

Dajte nám vedieť do komentára, či ste sa s týmto problémom stretli aj vy alebo obsah cez HDMI z iPhonu či iPadu vôbec neprehrávate. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -