iOS 16 je vonku pre všetkých používateľov

Len pred malou chvíľkou spoločnosť Apple vydala aktualizáciu, na ktorú sa tešia stovky miliónov používateľov po celom svete. iOS 16 je dostupný od cca 19:00 hodiny nášho času a prináša množstvo noviniek a zmien, ktoré vám spríjemnia každodenný život s iPhonom.

Pokiaľ sa na vašom zariadení ešte nenachádza možnosť aktualizácie, dajte tomu niekoľko minút. Sťahuje ju celý svet a servery nestíhajú.

K dispozícii by ste mali mať minimálne 4 GB – 6 GB voľného miesta (v závislosti od zariadenia), nakoľko takýto veľký je inštalačný súbor operačného systému. Vo všeobecnosti však odporúčame uvoľniť si aspoň 12 – 16 GB pamäte, aby celý proces update prebehol rýchlo a bez problémov.

Poznámka: Pokiaľ ste testovali beta verziu iOS 16, v tomto článku sa dozviete, ako zrušiť konfiguračný profil.

Na aké zariadenia si môžem iOS 16 nainštalovať?

Unsplash / Shiwa ID /

Apple urobilo v roku 2022 niekoľko zmien, ktoré sa týkali aj zariadení, na ktoré je možné nainštalovať najnovší operačný systém iOS 16. Novinku si už žiaľ nevyskúšate na starom iPhone 6S / 6S Plus, iPhone SE 1. generácie a dokonca ani na iPhone 7 / 7 Plus.

Zoznam začína iPhonom 8 / 8 Plus a iPhonom X, ktoré boli predstavené v roku 2017. Spoločnosť Apple túto zmenu vykonala preto, aby bola podpora skutočne kvalitná a plnohodnotná. Starší hardvér si už podľa všetkého s moderným systémom nevedel poradiť.

iOS 16 nainštalujete na: 

 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • 2020 iPhone SE
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8

Čo nové prináša iOS 16? 

Technologický gigant sa zameral na lepšiu stabilitu, rýchlosť a energetickú úspornosť. Okrem iného predviedol i množstvo zaujímavých noviniek, vďaka ktorým budú naše iPhony o poznanie šikovnejšie. iOS 16 skrátka posúva hranice toho, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí.

Nová zamknutá obrazovka

Operačný systém iOS 16 v tme a jeho widgety na uzamknutej ploche
Zdroj: Unsplash / Penfer

Spoločnosť Apple sa v roku 2022 zamerala na uzamknutú obrazovku. Kompletne pri tom prepracovala možnosti toho, ako bude vyzerať. Každý používateľ si bude môcť vybrať svoj vlastný dizajn hodiniek, pričom sa bude dať upraviť ich font a rovnako aj farby.

Aby toho nebolo málo, technologický gigant predstavil špeciálny 3D efekt pre fotografie a rovnako widgety, ktoré budeme mať priamo na uzamknutej ploche. Pridať si sem budete môcť kombinácie, ako napríklad Počasie, Kalendár, Aktivity atď. Podporované budú aj widgety tretích strán. iPhone 14 Pro / 14 Pro Max ich bude môcť využívať aj v režime Always-On.

Absolútnym prekvapením je tiež možnosť variantov. V Cupertine si zrejme povedali, že by bolo fajn, keby ste mohli medzi viacerými uzamknutými obrazovkami prepínať podobne, ako pri ciferníkoch na Apple Watch.

Môžete mať teda viacero kombinácií a vy sami si vyberiete, na ktorú máte práve chuť, alebo ktorú vám navrhne váš iPhone podľa štýlu a fotiek. Toto je veľký pokrok pre každého používateľa.

Nové typy notifikácií 

iOS 16 notifikácie
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple si zrejme uvedomila, že notifikácie sú stále neprehľadné. Aj preto sa viac zamerala na to, ako fungujú a kde sú umiestnené.

Po novom sa budú nachádzať v spodnej časti uzamknutej obrazovky, vďaka čomu by mala byť práca s nimi pohodlnejšia.

Zaujímavá je tiež nová funkcia s názvom „Live Activities“, v rámci ktorej budete mať k dispozícii notifikácie v reálnom čase.

Live Activities na uzamknutej ploche iOS 16
Zdroj: Macrumors

Sledovať tak budete môcť priebeh športového zápasu alebo to, kde sa práve nachádza váš Uber. Nebude pri tom potrebné odomykať zariadenie a ani s nim nijako manipulovať. Opäť veľký a užitočný pokrok smerom dopredu.

Vylepšený Môj čas (Focus)

iOS 16 možnosť zmeny domovskej obrazovky
Zdroj: Apple

Podľa toho, aký profil si zvolíte v rámci funkcie Môj čas, sa vám zmení aj vaša uzamknutá obrazovka, odomknutá obrazovka, Safari, Správy, Mail a Kalendár. Všetko tak bude prispôsobené tomu, aby ste sa pri práci s iPhonom čo najviac sústredili na to, čo je práve dôležité.

Správy prinášajú zásadné novinky 

iOS 16 iMessage
Zdroj: Apple

Pokiaľ používate na svojom iPhone Správy, tak vedzte, že aj tu Apple prinieslo niekoľko dôležitých noviniek. iOS 16 prináša po prvýkrát možnosť úpravy už odoslanej správy. To je veľký pokrok, na ktorý sme čakali celé roky. Navyše budete môcť cez iMessage vrátiť odoslanú správu späť, čo znamená, že v chate automaticky zmizne.

Prečítajte si tiež  iPhone 6C - Neočakávaj krok späť tak ako pri 5C!

No a ak si náhodou prečítate správu, no budete sa chcieť tváriť, že je neprečítaná, iOS 16 vám ponúka aj možnosť takéhoto dodatočného nastavenia. Všetko bude fungovať veľmi rýchlo a hlavne jednoducho.

Apple sa tiež zameralo na zdieľanie odkazov skrz funkciu Zdieľané s vami. Firma vytvorila API pre apky tretích strán, vďaka čomu sa môžu medzi zdieľanými odkazmi objavovať aj odkazy do konkrétnych apiek. Všetko bude samozrejme umiestnené prehľadne na jednom mieste.

SharePlay pre iMessage 

SharePlay pre iMessage
Zdroj: Apple

Apple sa v roku 2022 zameralo na prácu v reálnom čase. Súvisí s tým aj vylepšenie funkcie SharePlay, ktorá obsahuje dôležitú novinku. Ak vám po novom niekto pošle link na video, alebo hudbu a vy ho otvoríte, v rovnakom čase sa otvorí / spustí aj u odosielateľa.

Diktovanie s klávesnicou 

Diktovanie klávesnicou
Zdroj: Apple

Pokiaľ radi diktujete správy, Apple prináša dôležité vylepšenie. V iOS 16 vám pri tomto procese zostane otvorená aj klávesnica, vďaka čomu budete môcť diktovať a písať (alebo upravovať text) súčasne.

Apple tiež prináša do tohto systému automatické znamienka ako napríklad bodka, čiarka či Emoji. Otázne však je, ako to bude zo začiatku fungovať inde, ako v anglicky hovoriacich krajinách. Nechajme sa prekvapiť.

Live Text

Live Text ios 16
Zdroj: Apple

Funkcia Live Text, ktorá ešte stále nie je na Slovensku dostupná, sa rozšíri aj do videa. Fungovať to bude tak, že v priebehu času jednoducho pozastavíte video, skopírujete z neho text a následne budete môcť pokračovať ďalej.

Aby toho nebolo málo, Live Text sa v iOS 16 naučí aj prevody mien a automatické preklady, ktoré budú zatiaľ dostupné „len“ pri fotografiách. Opäť to však budete môcť zužitkovať hlavne v zahraničí.

Visual lookup

Visal Lookup iOS 16
Zdroj: Apple

Veľmi dôležitá funkcia bude tiež Visual lookup. Apple prepracovalo svoj nový operačný systém na takú úroveň, že po novom dokáže skopírovať predmet, zviera alebo človeka priamo z fotky. Keď napríklad odfotíte psa, systém ho sám vyreže vďaka čomu si zjednodušíte dodatočnú prácu. Táto novinka bude dostupná na Macu, iPade a takisto iOS.

Vylepšená Peňaženka

Tak ako býva zvykom, spoločnosť Apple aj v iOS 16 mierne vylepšila svoju peňaženku. Firma pokračuje v integrácii občianskych a vodičských preukazov, avšak tieto možnosti sa stále zameriavajú predovšetkým na americký trh.

Dôležitou novinkou bude rozšírenie Apple Pay s názvom „Tap to Pay„. To nám Apple predstavilo po prvýkrát ešte začiatkom roka, pričom váš iPhone nebude vedieť iba odosielať, ale tiež aj prijímať platby rovnako, ako platobný terminál.

Tap to Pay ios 16
Zdroj: Apple

Pravdepodobne opäť len na americkom trhu bude dostupná aj služba Apple Pay Later. Vďaka nej budú môcť používatelia nakúpiť tovar a zaplatiť zaň neskôr. Pôžička bude fungovať na princípe bezúročných splátok. To znie ako veľmi užitočná novinka.

Apple tiež vymyslelo nový systém, vďaka ktorému budú môcť používatelia sledovať, na aké platby sa musia v najbližšom období pripraviť. Táto funkcia sa nazýva „Upcoming payments“ a bude dostupná priamo v aplikácii Peňaženka.

Apple Wallet iOS 16 sledovanie zásielky
Zdroj: Apple

Nakoniec tu máme funkciu Apple Pay order tracking, pomocou ktorej budete môcť sledovať napríklad to, kedy vám príde zásielka z e-shopu. Na začiatku to však bude fungovať len v spolupráci s platformou Shopify.

Prepracované Mapy

iOS 16 mapy
Zdroj: Apple

Apple rozšírilo svoje 3D prepracované mapy aj do ďalších lokalít. Pôvodne sme sa s touto novinkou stretli ešte v roku 2021 v iOS 15. V súčasnosti teda neprináša nič moc zaujímavé okrem podpory väčšieho množstva krajín a miest.

Na strane druhej však Apple predstavilo funkciu Multistop routing, vďaka ktorej si môžu používatelia naplánovať cestu až s 15 zastávkami. To sa hodí najmä pri turistike alebo na dovolenke. Všetko je samozrejme zosynchronizované aj s hlasovou asistentkou Siri.

Dôležité sú tiež vylepšenia premávky, ktoré sú prepojené s aplikáciou Peňaženka. Jednoducho tak zistíš, koľko ťa stojí cesta verejnou dopravou a takisto budeš môcť sledovať presnú polohu zdieľaných kolobežiek. Opäť však nie je isté, do akej miery budú tieto vylepšenia dostupné na našom trhu.

Podrobný popis iOS 16 od Apple 

Zamknutá obrazovka

 • Nový dizajn zamknutej obrazovky ponúka nové spôsoby prispôsobenia – môžete na ňu napríklad pridať svoje obľúbené fotky či widgety alebo upraviť štýl písma.
 • Môžete si vytvoriť viacero zamknutých obrazoviek a jednoducho medzi nimi prepínať.
 • V galérii zamknutých obrazoviek nájdete návrhy vytvorené priamo pre vás a zbierky spravované spoločnosťou Apple.
 • Vzhľad dátumu a času na zamknutej obrazovke môžete prispôsobiť použitím rôzneho písma a farieb.
 • Vo widgetoch na zamknutej obrazovke sa zobrazia prehľadné informácie o počasí, úrovni nabitia batérie, nadchádzajúcich udalostiach kalendára a ďalšie údaje.
 • Nový efekt umožňuje prekryť čas na obrazovke objektom zachyteným na fotke (iPhone XS a novší).
 • Fotografické štýly upravia farebný filter, tónovanie a štýl písma na fotkách na zamknutej obrazovke tak, aby spolu dobre ladili.
 • Hlásenia sa zobrazujú v spodnej časti zamknutej obrazovky a možno ich zobraziť ako rozbalený zoznam, kopu alebo počet.
Prečítajte si tiež  Sťahuj Clips!

Môj čas

 • Prepájanie zamknutých obrazoviek umožňuje priradiť zamknutú obrazovku režimu Môjho času a následne aktivovať konkrétny režim Môjho času prepnutím na príslušnú zamknutú obrazovku.
 • Filtre režimov Môjho času skryjú rušivý obsah v apkách ako Kalendár, Mail, Správy, Safari a apkách tretích strán, takže vás nebude vyrušovať.
 • Jednoduché a rýchle nastavovanie režimu Môjho času ponúkne návrhy na zamknutú obrazovku a plochu s apkami a widgetmi relevantnými pre režim Môjho času, ktorý chcete nastaviť.

Správy

 • Správy je možné upraviť do 15 minút po odoslaní a príjemcom sa zobrazí zoznam úprav.
 • Funkcia Odvolať odoslanie umožňuje zrušiť odoslanie ľubovoľnej správy do dvoch minút po odoslaní.
 • Konverzácie, ku ktorým sa budete chcieť neskôr vrátiť, môžete označiť ako neprečítané.
 • Pomocou funkcie SharePlay cez Správy môžete počas četovania s priateľmi pozerať filmy, počúvať hudbu, hrať hry a užívať si ďalšie spoločné aktivity.
 • Spolupráca predstavuje jednoduchý spôsob, ako pozvať ďalších ľudí na spoločnú prácu na súbore v apke Správy, a keď zdieľaný projekt niekto upraví, aktualizácie aktivít sa zobrazia vo vlákne.

Mail

 • Vylepšené vyhľadávanie vracia presnejšie a ucelenejšie výsledky a ponúkne návrhy hneď, keď začnete písať.
 • Odvolanie odoslania umožňuje do 10 sekúnd po odoslaní správy zrušiť jej doručenie.
 • Funkcia Plánované odoslanie vám umožní odložiť odoslanie emailu na konkrétny dátum a čas.
 • Pomocou funkcie Pripomenúť si môžete naplánovať dátum a čas, kedy si chcete nechať pripomenúť konkrétny email.

Safari a prihlasovacie kľúče

 • Zdieľané skupiny tabov umožňujú zdieľať s ostatnými sady tabov a počas spolupráce si okamžite prezerať všetky aktualizácie.
 • Úvodné stránky jednotlivých skupín tabov si môžete prispôsobiť pridaním rôznych obrázkov na pozadie a obľúbených stránok.
 • Pripínanie tabov umožňuje pripnúť často navštevované stránky v jednotlivých skupinách tabov.
 • Safari teraz podporuje preklady webových stránok v turečtine, thajčine, vietnamčine, poľštine, indonézštine a holandčine.
 • Prihlasovacie kľúče ponúkajú jednoduchší a bezpečnejší spôsob prihlasovania, ktorý nahrádza heslá.
 • Vďaka synchronizácii prostredníctvom iCloud Kľúčenky sú prihlasovacie heslá dostupné na všetkých vašich Apple zariadeniach a chránené pomocou E2EE šifrovania.

Vizuálne vyhľadávanie

 • Funkcia Nadvihnúť predmet z pozadia umožňuje izolovať objekt na obrázku a následne ho skopírovať a vložiť do apiek ako Mail a Správy (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR a novšie).

Siri

 • Vďaka jednoduchému nastavovaniu v apke Skratky môžete spúšťať skratky pomocou Siri hneď po stiahnutí apiek bez predošlej konfigurácie (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR a novšie).
 • Nové nastavenie vám umožňuje posielať správy bez toho, aby vás Siri žiadala o potvrdenie odoslania.

Mapy

 • Trasy s viacerými zastávkami v Mapách podporujú pridanie až pätnástich zastávok na trasy autom.
 • Ak si do Peňaženky pridáte dopravnú kartu, v Mapách sa vám zobrazí nízky zostatok a kartu si budete môcť dobiť priamo v apke.
 • V oblasti San Francisco Bay Area, Londýne, New Yorku a San Diegu sa na trasách verejnou dopravou zobrazuje cestovné.

Apple Pay a Peňaženka

 • Funkcia Sledovanie objednávok Apple Pay doručuje podrobné faktúry a informácie o sledovaní objednávok pre nákupy uskutočnené cez Apple Pay u podporovaných obchodníkov priamo v apke Peňaženka.

Domácnosť

 • Vynovená apka Domácnosť uľahčuje prechádzanie, organizáciu, zobrazovanie a ovládanie inteligentného príslušenstva v domácnosti.
 • V tabe Domácnosť je teraz na jednom mieste integrované všetko príslušenstvo, miestnosti a scény v domácnosti, takže jedným pohľadom získate prehľad o celej domácnosti.
 • Vďaka kategóriám pre osvetlenie, klimatizáciu, bezpečnosť, reproduktory a televízory a vodu môžete rýchlo pristupovať ku všetkému relevantnému príslušenstvu usporiadanému podľa miestností a prezerať si podrobnejšie informácie o jeho stave.
 • Nové zobrazenie kamier vám umožňuje sledovať v tabe Domácnosť obraz až zo štyroch kamier a rolovaním zobraziť ďalšie kamery v domácnosti.
 • Prepracované dlaždice príslušenstva prinášajú vizuálne ľahko rozpoznateľné ikony, ktoré sú farebne zladené s príslušnou kategóriou, a nové kontrolné prvky na precíznejšie ovládanie príslušenstva.
Prečítajte si tiež  WhatsApp prichádza so zaujímavou novinkou. Poteší hlavne používateľov iOS

Zdravie

 • Funkcia Lieky pomáha sledovať a spravovať lieky, vitamíny a doplnky, ktoré užívate, pomocou zoznamov, vlastných rozvrhov a pripomienok s možnosťou spätne si pozrieť lieky, ktorých užitie ste zaznamenali.
 • Hlásenia o odchýlkach cyklu vás upozornia na zriedkavú či nepravidelnú menštruáciu, predĺžené krvácanie alebo pretrvávajúce špinenie identifikované v záznamoch vášho menštruačného cyklu.
 • Pozvánky na zdieľanie zdravia umožňujú vašim najbližším jednoducho a bezpečne zdieľať s vami zdravotné dáta.
 • Pripomienky zdieľania zdravia poskytujú prehľad a kontrolu nad zdravotnými dátami, ktoré zdieľate s najbližšími.

Rodinné zdieľanie

 • Vylepšené nastavovanie účtu dieťaťa uľahčuje vytvorenie účtu s vhodnými možnosťami rodičovskej ochrany vrátane obmedzenia médií podľa veku.
 • Rýchly štart umožňuje nastaviť nové iOS alebo iPadOS zariadenie dieťaťa s nástrojmi rodičovskej ochrany, ktoré vyberiete.
 • Žiadosti o viac času pred obrazovkou v apke Správy uľahčujú schvaľovanie alebo zamietanie žiadostí od detí.
 • Rodinný zoznam úloh ponúka rôzne tipy a návrhy, ktoré vám pripomenú, aby ste nezabudli aktualizovať nastavenia rodičovskej ochrany pre dieťa, zapnúť zdieľanie polohy alebo sa podeliť s ostatnými o zdieľanie predplatného iCloud+.

Bezpečnostná kontrola

 • Bezpečnostná kontrola je nová sekcia v Nastaveniach, ktorá umožňuje obetiam domáceho alebo partnerského násilia rýchlo resetovať prístup, ktorý ste poskytli ostatným.
 • Pomocou funkcie Núdzový reset môžete rýchlo odobrať prístup všetkým osobám a apkám vrátane vypnutia zdieľania polohy v apke Nájsť, resetovania prístupu k súkromným údajom v apkách a podobne.
 • Možnosť spravovať zdieľanie a prístup vám pomáha kontrolovať a upravovať, ktoré apky a osoby majú prístup k vašim informáciám.

Prístupnosť

 • Funkcia Detekcia dverí v apke Lupa deteguje dvere, číta nápisy a symboly v ich okolí a poskytne pokyny na ich otvorenie (iPhone 12 Pro a iPhone 13 Pro).
 • Funkcia Zrkadlenie Apple Watch umožňuje úplne ovládať Apple Watch z iPhonu a používať pri tom Switch Control, Ovládanie hlasom a ostatné asistenčné funkcie iPhonu, takže svoje hodinky využijete naozaj naplno.
 • Funkcia Spoločný ovládač skombinuje vstupy z viacerých herných ovládačov do jedného a užívateľom s kognitívnymi poruchami umožňuje hrať hry s pomocou opatrovateľa alebo priateľa.
 • VoiceOver je teraz k dispozícii vo viac ako 20 nových jazykoch a miestnych nastaveniach vrátane bengálčiny (India), bulharčiny, katalánčiny, ukrajinčiny a vietnamčiny.

Táto verzia obsahuje aj ďalšie funkcie a vylepšenia:

 • Apka Kondícia využíva pohybové senzory v iPhone na odhadovanie spálených kalórií, ktoré sa započítavajú do vášho denného cieľa Pohybu, vďaka čomu môžete sledovať a plniť svoje kondičné ciele aj v prípade, ak ešte nemáte Apple Watch.
 • Podpora pre AirPody Pro (2. generácia)
 • Funkcia Prispôsobený priestorový zvuk využíva TrueDepth kameru iPhonu na vytvorenie osobného profilu pre priestorový zvuk, ktorý každému poslucháčovi sprostredkuje presnejší a dokonalejší akustický zážitok v AirPodoch (3. generácia), AirPodoch Pro (1. a 2. generácia) a AirPodoch Max.
 • Handoff vo FaceTime umožňuje jednoducho prenášať FaceTime hovory z iPhonu na iPad alebo Mac a naopak.
 • Aktualizácie memoji rozširujú možnosti úprav nálepiek o nové pózy, účesy, pokrývky hlavy, tvary nosa a farby pier.
 • Rýchle poznámky teraz podporujú značenie poznámok v ľubovoľnej apke na iPhone a pridávanie odkazov na vytváranie kontextu a jednoduchšie vyhľadávanie obsahu.
 • Detekcia duplikátov v apke Fotky identifikuje duplicitné fotky, vďaka čomu si ľahko zachováte poriadok v knižnici.
 • Rozostrenie popredia na portrétových fotkách v apke Kamera vytvára realistickejší efekt hĺbky poľa (iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max).
 • Pripnutím zoznamov v apke Pripomienky môžete rýchlo otvárať svoje obľúbené zoznamy.
 • Vyhľadávanie na ploche umožňuje pristupovať k Spotlightu priamo zo spodnej časti plochy, čo zjednodušuje otváranie apiek, hľadanie kontaktov alebo vyhľadávanie informácií na webe.
 • Rýchle bezpečnostné opatrenia sú automaticky inštalované nezávisle od štandardných aktualizácií softvéru a urýchľujú aplikovanie dôležitých aktualizácií zabezpečenia na vaše zariadenie.

Táto verzia obsahuje ešte viac funkcií a vylepšení. Viac informácií nájdete na stránke: https://www.apple.com/sk/ios/ios-16

Niektoré funkcie nemusia byť k dispozícii vo všetkých regiónoch alebo na všetkých modeloch iPhonov. Informácie o bezpečnostnom obsahu aktualizácií Apple softvéru nájdete na stránke: https://support.apple.com/kb/HT201222

Dajte nám vedieť do komentára, či už sa vám iOS 16 podarilo nainštalovať a ak áno, aké sú vaše prvé pocity. Páči sa vám nová aktualizácia alebo nie? Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a reakcie.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -