Najnovšia aktualizácia pravidiel App Store spoločnosti Apple, ktorou sa snaží vyhovieť súdnemu rozhodnutiu vo veci Epic vs. Apple, vyvolala značný odpor kritikov. Ako informuje The Verge, Podľa Jeanne Moranovej, hovorkyne spoločnosti Spotify, je zavedenie 27-percentnej provízie z alternatívnych spôsobov platby zo strany spoločnosti Apple jasným pokusom technologického giganta zvýšiť zisky na úkor vývojárov a spotrebiteľov.

Táto nová politika, ktorá sa považuje za presadzovanie „monopolu App Store“ spoločnosti Apple, sa nepozdáva viacerým expertom z technologického prostredia. Zmena politiky umožňuje americkým vývojárom prepojenie na alternatívne spôsoby platby, ale za cenu: 27-percentnej provízie z každého nákupu uskutočneného mimo App Store.

Tim Sweeney, generálny riaditeľ spoločnosti Epic Games, to označil za „protisúťažné“ a za priame porušenie súdneho príkazu. Sweeney zdôrazňuje, že táto politika nielenže obmedzuje cenovú súťaž, ale aj dvojnásobne zaťažuje vývojárov, pretože od nich vyžaduje, aby platili spracovateľom platieb tretích strán aj spoločnosti Apple.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Spotify a koalícia za spravodlivosť v oblasti aplikácií reagujú

Jeanne Moranová zo spoločnosti Spotify odsúdila krok spoločnosti Apple ako „nehorázny“ a obvinila ju, že je v rozpore so snahou súdu podporovať hospodársku súťaž a možnosť voľby pre spotrebiteľov.

Moranová tiež vyzýva Európsku komisiu, aby zasiahla a zabránila podobným implementáciám politiky v EÚ. Koalícia za spravodlivosť v oblasti aplikácií (Coalition for App Fairness – CAF), ktorej súčasťou sú spoločnosti, ako Spotify, Epic Games, Tile a ďalšie, sa k týmto názorom pripája.

Rick VanMeter, výkonný riaditeľ CAF, uvádza, že prístup spoločnosti Apple neprináša výhody vývojárom ani spotrebiteľom, pretože nedokáže zaviesť skutočnú konkurenciu ani znížiť ceny nákupov v aplikáciách v rámci ekosystému spoločnosti Apple.

Globálne reakcie a nespokojnosť regulačných orgánov

Táto politika sa netýka výlučne USA; podobné implementácie boli zaznamenané na celom svete. V Holandsku spoločnosť Apple umožnila vývojárom zoznamovacích aplikácií používať alternatívne možnosti platieb, ktoré podliehajú rovnakej 27-percentnej dani.

To viedlo k pokute vo výške 55 miliónov dolárov od holandských regulačných orgánov za nedodržanie predpisov. Podobne aj v Južnej Kórei, kde nové zákony bránia spoločnostiam Apple a Google povinne používať ich platobné procesory, boli vydané varovania o možných pokutách za nedodržanie nových pravidiel platieb.

Celkovo možno povedať, že nedávne zmeny v politike App Store spoločnosti Apple vyvolali vlnu kritiky a regulačného dohľadu, čo poukazuje na prebiehajúcu diskusiu o vplyve a kontrole technologického giganta na trhu s aplikáciami.

Prečítajte si tiež  Apple plánuje v Holandsku vyberať 27 % zo všetkých platieb cez tretie strany v rámci App Store

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -