Apple znižuje poplatky z 30% na 15% pre väčšinu vývojárov.

V Cupertine sú dlhé roky kritizovaní za príliš vysoké poplatky, vyberané prostredníctvom internetového obchodu App Store. Ak sa tu vykoná akákoľvek platba, technologický gigant si z nej odkrojí až 30%. Apple teraz avízuje zmenu.

Kompetentní sa rozhodli uľahčiť niektorým vývojárom život a svoj poplatok znížili z 30% na 15%. Ako sme však uviedli v nadpise, netýka sa to všetkých. Takúto výhodu budú mať od 1. januára 2021 len jednotlivci a spoločnosti, ktorých celoročné príjmy nepresiahli 1 milión amerických dolárov.

Podľa expertov sa bavíme o 98% vývojároch, čo mnohí považujú za slušné číslo. Žiaľ, všetko iba na papieri. Ako upozorňuje podrobná analýza od Sensor Tower, celkové príjmy od tejto skupiny firiem a vývojárov predstavujú cca 5% zo všetkých zárobkov z App Store.

Inými slovami, zvyšné 2% (ktoré pôsobia veľmi nenápadne) tvoria až 95% príjmov v App Store. Apple teda obišlo najväčších hráčov, aby uľahčilo cestu tým menším.

Pokiaľ spadá vývojár do kategórie „nad jeden milión“, nemôže si začiatkom budúceho roka zažiadať o zníženie poplatkov. Stále bude odvádzať 30% z každej vykonanej platby. To je vcelku zaujímavý kompromis, čo poviete? Svoje názory nám napíšte do komentára.

Prečítajte si tiež  3 dôvody, prečo by si si mal kúpiť novú Nokiu 3310
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTheVerge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.