Spoločnosť Apple ešte v utorok vrátila úder a zažalovala Epic Games. Generálnemu riaditeľovi vývojárskej spoločnosti to nedalo a ku všetkému sa vyjadril. Tim Sweeney tvrdí, že Apple nerešpektuje základné princípy technologického priemyslu.

CEO Epic Games kritizuje Apple

Ostro sledovaná kauza má ďalšie pokračovanie. Cupertinský gigant sa rozhodol „zaútočiť“ začiatkom týždňa. Na súde sa objavila žiadosť, v ktorej si kompetentní pýtajú náhrady škody za porušenie obchodných podmienok.

Tento krok nenechal chladným generálneho riaditeľa Epic Games. Tim Sweeney pridal na svoj Twitter príspevok, v ktorom komentuje posledné udalosti.

Podľa jeho vyjadrenia spor nie je o peniazoch. Jablková spoločnosť ale ukázala, že nedodržiava základné princípy technologického priemyslu. Aj keď v originálnom „statuse“ neboli tieto princípy definované, Sweeney ich spomenul nižšie.

Najdôležitejšou zásadou má byť to, že zariadenie, ktoré vlastníte môžete používať ako chcete. S tým súvisí aj konfigurácia, inštalácia softvéru, vytváranie vlastných aplikácii a ich zdieľanie s priateľmi. Nad vašim zariadením by nemala stáť žiadna „všemohúca“ spoločnosť.

Naozaj nejde o peniaze?

Celé to znie síce pekne, no autor príspevku asi zabudol, že človek má aj slobodu výberu.

Keď niekto nesúhlasí s „praktikami“, ktoré používa Apple (v záujme ochrany zákazníka), môže si kúpiť zariadenie s operačným systémom Android. Tu sú dostupné bohaté možnosti konfigurácie či individualizácie.

Epic Games sa pokúša vyjednať lepšie podmienky pre vývojárov v rámci App Store. Všetko by bolo v poriadku, keby nezvolili takýto agresívny spôsob.

Nech je oficiálne stanovisko akékoľvek, stále to pôsobí ako chorobná túžba po peniazoch.

Aj keď si Apple berie vysoké – 30% provízie z každej platby, treba si uvedomiť, že platforma, na ktorej vyrástli softvérové produkty Epic Games je jeho vlastná.

Má teda právo na diktovanie podmienok. Pokiaľ sa to niekomu nepáči, nemusí tu ponúkať svoje aplikácie. Robiť však podobný cirkus ako pri Fortnite nám príde minimálne nemiestne. Na ktorej strane stojíte vy?

zdroj

Prečítajte si tiež  iPhone SE 2 začína byť opäť otázny!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.