Trh s mobilnými zariadeniami zažil v priebehu minulého roka turbulentné časy. Aj keď firmy predávali, väčšina z nich skončila v porovnaní s predchádzajúcim obdobím v mínuse. A výnimkou nebola ani spoločnosť Apple, ktorej sa nedarilo najmä v posledných troch mesiacoch po opätovnom vypuknutí pandémie Covid-19 v Číne. Apple teda pred Vianocami predalo „len“ 70 miliónov iPhonov, čo bolo až o 14 % menej, než v roku 2021. Napriek tomu sa však udržalo na absolútnom vrchole rebríčkov. Téme sa venovali analytici z Counterpointresearch.

Na druhom mieste bol počas Q4 2022 Samsung, ktorému sa podarilo predať 58,3 milióna smartfónov. Aj tento technologický gigant zažil prepad predajov a to ešte výraznejšie, než spoločnosť Apple. Čísla hovoria o medziročnom poklese až o 16 %.

Samsung na tom ale stále nebol tak zle, ako napríklad Xiaomi. Čínsky výrobca sa musel uspokojiť „iba“ s 33,2 miliónmi predanými zariadeniami, čo predstavovalo stratu až na úrovni 26 %!

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Spoločnosť Apple v roku 2022 predajom nedominovala. Aj tak ale skončila ako víťaz  

predaje smartfónov 2022
Zdroj: Counterpointresearch

Pokiaľ sa pozrieme na predajné čísla v širšom kontexte a sledovať budeme 12 mesiacov roka 2022, rýchlo zistíme, že spoločnosť Apple nebola najväčším výrobcom smartfónov zo všetkých konkurentov.

Najviac sa darilo spoločnosti Samsung, ktorá dokázala predať dokopy až 259,4 milióna mobilných zariadení. Konkurent z Cupertina sa ale celkom stabilne udržal na druhom mieste, pretože v sledovanom období predal až 224,7 milióna iPhonov, čo určite nemôžeme považovať na neúspech.

Firma si vďaka tomu odhryzla z celkového koláča zhruba 18 % podieľ na trhu, čo sa vám pravdepodobne nebude javiť ako „extra“ výsledok. Pravda je však taká, že Apple s týmito osemnástimi percentami dokázalo vďaka vysokým cenám dosiahnuť až 48 % všetkých tržieb z trhu s mobilnými zariadeniami a dokopy až neuveriteľných 85 % všetkých ziskov.

predaje smartfónov 2022
Zdroj: Counterpointresearch

Ostatní výrobcovia sa potom držali len v drobnom zisku, alebo zažili veľmi nepríjemnú stratu. Tú spôsobila okrem ekonomickej krízy aj situácia s ochorením covid-19 v Číne, kedy sa zariadenia nedali vyrábať v požadovaných množstvách.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Huawei chce zosadiť Apple z trónu. Nový model P60 má zničiť iPhone
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.