Veľa ľudí spomína na obdobie Steva Jobsa, kedy táto nezabudnuteľná osobnosť ešte vládla spoločnosti Apple. Počas jeho obdobia sme mohli vidieť mnohé kľúčové produkty, ktoré dnes používame každý jeden deň. No až keď stratíme, zabudneme nabiť alebo necháme napríklad v práci zistíme, aké sú dôležité a akí sme na nich závislí. Jobs tu urobil obrovskú robotu, aj keď on priamo nenavrhoval dizajn a ani hardvér. Tak či onak, dokázal usmerniť všetkých tým správnym smerom, očividne aj svojich zákazníkov. Bolo to šťastie alebo umenie obchodníka, ktoré v sebe Jobs skrýval?
Steve Jobs
Jobs bol počas svojej mladosti chalan ako každý iný, aj keď ku technológiám mal blízko už od detstva. V škole dokonca preskočil niekoľko ročníkov, pretože ovládal učivo, ktoré ovládali deti omnoho staršie ako on. Pravdepodobne bol aj veľmi inteligentný, aj keď jeho oficiálny iQ test sme nikdy nevideli (ak aj nejaký mal, o čom dosť pochybujeme).
Tak či onak, už keď mal niečo okolo 20 rokov, začal sa bližšie zaujímať o počítače a v roku 1976 spolu so svojim kamarátom a počítačovým mágom Stevom Wozniakom založil spoločnosť Apple. Práve táto firma nám už v 80-tych rokoch ukázala ako má vyzerať osobný počítač a konkurencia sa to evidentne naučila tiež. Nezazlievame im to ale, Apple tu urobilo dieru do sveta a rozšírilo obzory aj ostatným.
Počas 80. rokov sa ale poriadne rozbehlo a pre niektorých investorov začal byť Jobs „nebezpečný“. Svojou odhodlanosťou o dokonalý produkt mohol celú spoločnosť potopiť, nakoľko vývoj počítača v tom období stál neuveriteľné milióny a tu skrátka nebola cesta späť. Jobs v roku 1985 odchádza z dobre prosperujúceho Applu. Áno zo spoločnosti, ktorú aj sám založil ho v podstate vyhodili (aj keď sa šepká, že z nej vlastne odišiel dobrovoľne, skutočnú pravdu sa už asi nikdy nedozvieme). Hoci Jobs nemal prácu, mal obrovské množstvo akcií spoločnosti Apple a okrem iného bol aj mladý milionár na voľnej nohe.
Tradovalo sa dokonca aj to, že mal toľko peňazí, že už do konca života nemusí pracovať. A veľa ľudí by si aj takúto cestu vybralo, ale Jobs nie. Jobs bol skrátka zanietený človek, ktorý tu chcel po sebe zanechať čo najviac dobrého a presne preto zakladá spoločnosť NEXT (takisto s počítačmi) a neskôr aj skupuje PIXAR, aby pod jeho vedením vznikol prvý a zároveň legendárny animovaný film Toy Story (Príbeh hračiek).
Výsledok? Miliónové zisky z premietania a kultová rozprávka pre súčasných teenagerov, ktorí ju sledovali ako malí. Mnohé deti ani neveria, že vznikla ešte v roku 1994! Jobs sa teda snažil ďalej a zatiaľčo on pracoval na revolúcií vo filmovom priemysle, na druhej strane v Apple zažívali veľké problémy. Produkty nikto nechcel.
Akoby firma stratila tú iskru, ktorú jej Jobs dal. Všetko sa to ale zmenilo v roku 1997, kedy si Jobs povedal, že Applu dá druhú šancu po tom, ako kúpilo jeho spoločnosť Next. Najskôr sa stal len „iCEO“ (dočasný generálny riaditeľ), neskôr však postúpil na pozíciu klasického CEO, teda generálneho riaditeľa spoločnosti.
Keď Jobs prebral kormidlo tejto (vtedy pomaly potápajúcej sa) lode, mal veru čo robiť, aby ju udržal v kurze a aby Apple navždy nezmizlo z predajných pultov. Cena akcií a aj hodnota spoločnosti klesala, počítače a ani ostatné zariadenia nikto nechcel a musela prísť revolúcia.
Prišla, Jobs spravil prvú revolúciu s iMacom, potom sa pridal aj iPod, neskôr prišli moderné MacBooky či iPhone a napokon to zakončil úspešným iPadom. Jobs už síce nie je medzi nami, pred 6 rokmi, teda v roku 2011 navždy opustil tento svet, ale o rok neskôr Apple získalo ocenenie ako najhodnotnejšia spoločnosť sveta a rovnako tak sa ním chválila aj niekoľkokrát potom. Všetko vďaka tom, že opätovne prekonala rekordné hranice v hodnotách predajov. Prejdime ale späť, na začiatok článku, respektíve na nadpis, v ktorom sa sami seba pýtame, či bol Jobs dobrý obchodník alebo mal len šťastie.
V prvom rade by sme radi podotkli, že to bol obchodník, akého svet len tak nevidí. Určite sa nájdu ľudia podobných kvalít, určite vedú obrovské spoločnosti a žijú si bohémskym životom. Netvrdíme, že Jobs bol jediným, ale bol skrátka na dobrom trhu a ľudia ho milovali (a dokonca aj dnes milujú), rovnako tak ako jeho produkty. Nebolo to ani šťastie a ani talent, čo ho aj s jeho firmami či úspešnými spoločnosťami dostalo na vrchol.
Bolo to jeho neuveriteľné zanietenie niečo v živote dokázať a zanechať po sebe čo najväčší odkaz, ktorý môže pomáhať budúcim generáciám. Jeho odkaz sa podarilo naplniť do poslednej bodky a okrem toho tu nechal ešte aj nástroj na všetky tie úžasné produkty. Nechal tu skvele zabehnutú spoločnosť Apple, ktorej sa zmocnil Tim Cook a hoci ju vedie iným, omnoho opatrnejším spôsobom, môžeme cítiť, že je stále na vrchole a dole sa len tak nechystá!