Apple nie je len o predajoch mobilných zariadení či počítačov. Hoci sa tak celá spoločnosť tvári, obrovské miliardy zarába aj na iných veciach. Akonáhle si totižto kúpiš nejaký produkt, dostávaš sa do kolotoča, pri ktorom Apple na tebe zarába, no ty si to ani len neuvedomuješ. Pozrime si napríklad len taký obchod Apple Store. Nevieme síce, či nakupuješ veľa aplikácií, ale ak si sem tam nejakú kúpiš, vedz, že 30% z čiastky putuje na konto Applu. No a teraz si to vynásob jednou miliardou aktívnych zariadení a dostaneš neuveriteľné čísla. Apple ale očividne chce zarábať ešte viac. Nový systém mu to umožní!
Aplikácie pre predplatiteľov!
Doteraz sme poznali prakticky len dva spôsoby nakupovania v AppStore. Prvý spôsob je taký, že si človek jednoducho kúpi aplikáciu a nič nerieši. Druhý spôsob je potom taký, že si človek zadarmo stiahne aplikáciu, ale poväčšine ho obťažuje množstvo reklám, ktoré zruší tým, že si zaplatí in-app nákup (čiže opäť zaplatí za aplikáciu, len nie priamo v AppStore. Potom tu máme ešte tretiu skupinu a to sú aplikácie, ktoré sú jednoducho zadarmo a nič za ne neplatíme.
Na všetkom sa nejakým spôsobom zarába a Apple si to veľmi dobre uvedomuje. Dokonca si to uvedomuje až tak dobre, že sa rozhodlo vymyslieť úplne nový systém, kedy si aplikácie nebudeme sťahovať ani kupovať ale budeme si ich prenajímať alebo lepšie povedané, predplácať. Trošku veľa na teba takto naraz? Nevadí, my ti to veľmi jednoducho uľahčíme. Doteraz si si mohol predplatiť len nejaký časopis v iBooks. To sa ale stalo minulosťou a Apple zrejme v takomto nakupovaní vidí nemalý potenciál.
Toto isté teda aplikovalo aj do svojho obchodu s aplikáciami, kedy si stiahneš nejakú aplikáciu a každý mesiac ti z konta ubudne nejaký paušál, ktorý si už ale nastaví vývojár. Samozrejme predplatné bude možné hocikedy zrušiť. Ak teda nebudeš chcieť platiť ďalej, jednoducho aplikáciu vymažeš a vývojár prestane dostávať peniaze.
Čo z toho bude mať Apple?
Tento krok možno nie je až taký veľký, ale je celkom radikálny a pri firme akou je Apple je potrebné dávať veľký pozor pri radikálnych krokoch. Presne preto muselo mať dobrý dôvod na to, aby na takýto systém platenia za aplikácie pristúpilo. V prvom rade si povedzme, čo má Apple z klasického nákupu (ráta sa tu aj in-app nákup). Akonáhle pošleš niekomu peniaze a ide to cez spoločnosť s nakúsnutým jablkom v logu, dostáva z toho pomerne slušných 30%.
Akonáhle si budeš predplácať aplikáciu, Apple dostane taktiež 30%! To je celkom slušné, najmä ak bude mať stálych platcov každý mesiac. Ono to určite nebudú veľké čiastky, ale ako sme spomenuli na začiatku článku, v súčasnosti je na svete 1 miliarda aktívnych iOS zariadení, inými slovami sa na tom dá neuveriteľne dobre zarobiť!
V Apple chcú byť ale fér, rozhodli sa teda dať šancu vývojárom zarobiť na ich aplikáciach očosi viac. Ak bude aplikácia dostatočne dobrá a uživateľ za ňu bude platiť aktívne viac ako rok, zisk Applu sa za mesiac zníži z 30% na 15%! Nie je to síce veľa, ale predsalen je pre vývojára lepšie keď dostane 85% a nie 70% zo svojej aplikácie. Popravde si ale nie sme istí, či bude až toľko takých aplikácií, ktoré si niekto bude ochotný prenajímať po celý rok.
To, ako budú rozdelené ceny a podobne zatiaľ nevieme. Apple to už ale vraj má pekne rozrátané a čoskoro to zverejní aj pre vývojárov. Čo povieš na takýto druh platenia. Podľa nás zaujímavý nápad, ale žiaľ nepáči sa nám myšlienka akými okľukami sa z nás snažia tie spoločnosti ťahať peniaze. Radšej by sme za to zaplatili rovno a hotovo!