Apple sa snaží pôsobiť ako najbezpečnejšia firma čo sa osobných údajov týka. Celkom sa jej to darí. Predsa len sa ale občas objaví problém. Ten je tu napríklad aj teraz. Chyba Bluetooth umožňuje sledovanie iPhonu, iPadu, Macu či Apple Watch. Android ohrozený nie je.

Chyba Bluetooth ako veľký problém pre Apple?

V Jablkovej spoločnosti si dávajú bezpečnosť ako za jeden z najdôležitejších bodov pri každom zariadení. Do týchto produktov sa má problém hacknúť aj FBI, ktorá to nakoniec ani nedokázala. Pravda, zabezpečenie sa teoreticky dá obísť, je to ale veľmi náročné a často aj nemožné. Čo však ak je iOS či macOS oslabený niekde inde?

- Reklama -

Bavíme sa o technológii Bluetooth, ktorá sa v modernej dobe nevyskytuje už len v našich jablkových zariadeniach ale takmer všade. Práve tu bola teraz objavená chyba, ktorá umožňuje teoreticky zdatnejších hackerom sledovanie zariadenia a teda vášho pohybu. Treba ale podotknúť, že vzhľadom na možnosti Bluetooth, nejde až o také ohrozenie nakoľko signál je veľmi slabý a dostupný len na niekoľko metrov. Každopádne, nič také by sa diať nemalo. Najmä spoločnosti Apple ako vedúcemu v oblasti bezpečnosti nie.

Chyba Bluetooth Apple zariadenia je možné sledovať, Android nie. - svetapple.sk
Chyba Bluetooth Apple zariadenia je možné sledovať, Android nie. – svetapple.sk

Android to obišlo, problém má ale aj Windows

Problém sa ale netýka len používateľov Applu. Ohrození sú aj tí, ktorí vlastnia notebooky či tablety s operačným systémom Windows (a to považujeme za možno ešte väčší problém). Paradoxne, ak ste čakali na zozname ohrozených aj Android, nie je tu. Používatelia majú evidentne šťastie. Ohrození nie sú.

Na všetko prišiel tím mladých výskumníkov z Bostonskej univerzity. Tí sa zaoberali konkrétne komunikačným protokolom Bluetooth, keď zrazu objavili chybu. Vďaka tejto chybe sú milióny zariadení ohrozené. Môže ich sledovať ktokoľvek, kto má v tejto oblasti odbornejšie skúsenosti.

Ako to funguje?

Ak vás zaujíma celý problém podrobnejšie, v princípe ide o možnosť spojiť náhodnú adresu s ďalšou a identifikovať ju ako rovnaké zariadenie. Vďaka tomuto problému je možné toto zariadenie sledovať koľko len chcete.

Chyba Bluetooth Apple zariadenia je možné sledovať, Android nie. - svetapple.sk
Chyba Bluetooth Apple zariadenia je možné sledovať, Android nie. – svetapple.sk

Zatiaľ nikto nevie ako sa chyba dostala aj do operačných systémov spoločnosti Apple ale predpokladá sa, že za to mohla niektorá z posledných aktualizácii. Najlepší spôsob ako sa voči tomu brániť je vypnúť Bluetooth. Ako už ale bolo spomenuté vyššie, vzhľadom na jeho krátky dosah nejde o závažné bezpečnostné riziko spojené napríklad s únikom vašich súkromných dát. Apple určite už na chybe pracuje.

Tím vedcov vždy upozorní spoločnosť skôr ako média. To aby nebola chyba zneužitá niekym na nesprávne účely. Je takmer isté, že v ďašej aktualizácií systému sa už nevyskytne a my budeme v bezpečí. Hold aj majster tesár sa raz utne…

zdroj: 9to5mac.com

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here