Voči Rusku, ktoré ešte 24. februára 2022 napadlo Ukrajinu sa postavila aj spoločnosť Apple. Okrem toho, že z krajiny odišla a prestala do nej dovážať svoje produkty, obmedzila aj svoje služby, ktoré si dnes Rusi nemôžu užívať.

Zaujímavé je, že firma sa postupne zameriava aj na ruský softvér, ktorý sa nachádza/l v internetovom obchode App Store. Najnovšie to „schytala“ aplikácia VKontakte, ktorá slúži ako jedna z najznámejších ruských sociálnych sietí a alternatív pre Facebook. Od dnešného dňa si ju však na iPhone nenainštalujete.

Aby toho nebolo málo, Apple nevymazalo len VKontakte, ale aj ďalšie apky, ktoré vyvíja a ponúka spoločnosť VK. Tá ešte včera na svojom webe zverejnila tlačovú správu, v ktorej odhaľuje všetky podrobnosti.

„Apple teraz niektoré aplikácie VK blokuje, takže ich nie je možné stiahnuť a aktualizovať v obchode App Store,“ napísala spoločnosť VK v blogovom príspevku s tým, že ak už má používateľ nainštalovanú aplikáciu od VK, fungovať by mala normálne bez obmedzení.

Piata najnavštevovanejšia stránka v Rusku

Macrumors

Ako sme už naznačili vyššie, Apple nevymazalo len VKontakte, ale aj iné apky od vývojárov z VK, ktoré zabezpečovali napríklad e-mailové služby, doručovanie potravín či digitálne platby.

Ako píše CNN, VKontakte je podľa niektorých odhadov piatou najväčšou webovou stránkou v Rusku (na základe návštevnosti).

Sociálnu sieť používa každý jeden mesiac až 97 miliónov ľudí z celého sveta, zatiaľ čo e-mailová služba Mail.ru má v súčasnosti 46 miliónov ruských používateľov. Z týchto dát je zrejmé, že nejde o nič zanedbateľne.

Apple vysvetlilo, prečo vymazalo VK z App Store 

VKontakte logo
Zdroj: VK

Technologický gigant z Cupertina už potvrdil odstránenie ruských apiek z App Store, pričom pre CNN uviedol, že cieľom tohto kroku bolo dodržať novo zavedené sankcie Spojeného kráľovstva voči Rusku.

Briti ešte v pondelok uviedli, že sa zamerajú na desiatky ruských elít v rámci reakcie na „nezákonné fiktívne referendá na Ukrajine“, pomocou ktorých sa snažia Rusi nasilu podporiť integráciu Ukrajiny s Ruskom.

Spoločnosť Apple vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že aplikácie, ktoré boli odstránené pochádzali od vývojárov, ktorých väčšinovým vlastníkom alebo kontrolórom sú subjekty, na ktoré vláda Spojeného kráľovstva uvalila sankcie. To dokedy táto situácia potrvá zatiaľ nie je jasné.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Do aukcie putuje prvý počítač od Apple. Za jeho hodnotu by ste si postavili rodinný dom

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here