Napriek tomu, že trh so smartfónmi a inteligentnými hodinkami či inými produktami je stále extrémne silný, dopyt po elektronike klesá. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti TSMC Marka Liu sa záujem o spotrebnú elektroniku, ako sú smartfóny a osobné počítače spomaľuje.

Prečítajte si tiež  Aký je rozdiel medzi automatickými a manuálnymi aktualizáciami iOS? Odpovie vám Craig Federighi

Tento fakt je spojený hneď s niekoľkými premennými, pričom najväčším dôvodom je pretrvávajúca geopolitická neistota a takisto časté výluky súvisiace s pandémiou COVIDU v Číne. Spoločnosť TSMC je jedným z hlavných dodávateľov spoločnosti Apple a zodpovedá za čipy série A a M, ktoré sa používajú v celej škále zariadení. Dodávateľ je preto jedným z najpovolanejších faktorov reťazca na usudzovanie podobných vyhlásení.

Záujem zákazníkov o smartfóny klesá najmä v Číne, pričom Liu varoval aj pred rastúcimi nákladmi na komponenty a materiály. Výrobné náklady spoločností vyrábajúcich čipy sa zvyšujú a TSMC sa domnieva, že tento tlak by sa nakoniec mohol preniesť na spotrebiteľov. To by mohlo mať následne vplyv aj na dopyt v dôsledku vyšších nákladov.

Zdroj: Unsplash / Vista Wei

Liu uviedol, že spoločnosť firma TSMC nemení svoje rastové ciele a stále nie je schopná uspokojiť dopyt zákazníkov so svojou súčasnou kapacitou. Spoločnosť taktiež plánuje reorganizovať a uprednostniť objednávky pre oblasti, v ktorých je dopyt stále na vysokej úrovni.

Náznaky poklesu dopytu zákazníkov sa objavili tento týždeň v súvislosti s odhadmi, že spoločnosť Apple plánuje znížiť výrobu nového iPhone SE. Len niekoľko týždňov po vydaní nového cenovo najdostupnejšieho smartfónu malo Apple údajne oznámiť zníženie výroby. Firma svojim dodávateľom oznámila redukciu o dva až tri milióny kusov, čoho dôvodom mal byť nesprávny odhad pri kalkulovaní záujmu o smartfón.

V prípade ďalších zariadení sa Apple drží celkom dobre, keďže v sektore prémiových smartfónov si drží poprednú priečku vo všetkých regiónoch sveta. Podobne to je aj na trhu so smart hodinkami, kde si taktiež udržuje prvú priečku.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJNikkei
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here