To, že Apple patrí medzi top producentov na poli technológií a elektroniky dokazuje jablková firma v predajoch prakticky každé fiškálne obdobie. Určite vás teda neprekvapí fakt, že si gigant z Cupertina vzal do vrecka ďalšie prvenstvo. Predaj prémiových smartfónov dosiahol v roku 2021 nový rekord, pričom práve spoločnosť Apple obsadila prvé miesto v každom zo šiestich sledovaných globálnych regiónov.

Prečítajte si tiež  Hodnota iPhonu narástla v roku 2021 až o 14 %. Toto je priemerná predajná čiastka

Podľa prieskumu, za ktorým stojí portál Counterpoint Research sa zistilo, že rast v prémiovom segmente výrazne prevyšuje rast celého trhu. Predaj prémiových smartfónov totiž vzrástol na globálnom trhu medziročne o 24% a dosiahol tak historicky najvyššiu úroveň. Rast v prémiovom segmente tak predstihol 7 % medziročný rast celkového globálneho predaja smartfónov v roku 2021.

Samotný prémiový segment sa na celosvetovom predaji smartfónov podieľal 27%, čo je jeho historicky najvyšší podiel. Prvé miesto v tomto rebríčku si uchmatol ako inak – iPhone od Apple, ktorý si uchmatol až 60% podielu na trhu prémiových zariadení.

Zdroj: CounterPoint Research

Podľa analytikov by mal za týmto vývojom stáť celý rad faktorov. Jedným z nich je napríklad dopyt po telefónoch 5G alebo postupné uvoľňovanie opatrení a ústup pandémie. Ďalšou dôležitou premennou môže byť nedostatok polovodičov a čipov, ktorý sa síce zmiernil no aj naďalej pretrváva.

Okrem toho spoločnosti vyrábajúce smartfóny uprednostnili v čase nedostatku komponentov prémiový segment, pretože použitie obmedzených zdrojov na najziskovejšie produktové línie dáva väčší ekonomický zmysel.

Prečítajte si tiež  Apple zastavilo predaj v Rusku na žiadosť Ukrajiny. Firma zaviedla aj mnohé ďalšie obmedzenia

Spoločnosť Apple dosiahla najvyšší podiel na prémiovom trhu od uvedenia iPhonu X na trh v roku 2017. Jablková spoločnosť obsadila prvenstvo doslova v každom svetovom regióne, kde ju s výnimkou Číny a Indie nasleduje Samsung na druhej priečke. Početné zastúpenie majú aj firmy Vivo, Oppo alebo Xiaomi. Obrátenou kartou je Huawei, ktorý sa (nebyť Číny) pomaly ale isto z globálneho trhu vytráca.

Zdroj: CounterPoint Research

Ktorú firmu ste kúpou zariadenia podporili minulý rok vy? Radíte sa do kategórie verných fanúšikov Apple alebo vlastníte smartfón aj od iného producenta? Podeľte sa s nami v sekcii komentárov pod článkom.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -