Téma výmeny Lightning konektoru za USB-C v iPhonoch a ostatných produktoch jablkového portfólia je starou známou pesničkou. Technológia, ktorá je na dnešné pomery takpovediac nepostačujúca by sa ale už čoskoro mala chýliť k neodvratnému koncu. Nová legislatíva, ktorá bude prednesená už budúci mesiac Európskou Komisiou, by mohla donútiť Apple k dlho očakávanému kroku.

Prečítajte si tiež  MagSafe namiesto Lightningu? Nový patent to naznačuje

Legislatíva, o ktorej sa má rokovať už budúci mesiac pojednáva o štandardizovanom nabíjacom porte pre všetky krajiny Európskej Únie. Keďže väčšina zariadení s Androidom už dávno funguje s konektorom USB-C, oči sa upierajú práve na Apple.

Táto téma sa riešila už v roku 2018, no k finálnemu verdiktu a následnej implementácii zákona napokon nedošlo. Dôvodom bolo odvolávanie sa na stagnáciu vývoja v oblasti nabíjacích portov a vytváranie nadmerného elektronického odpadu, keďže veľa spotrebiteľov by muselo prejsť na nové káble a tých starých sa zbaviť. Na tento fakt poukázal ako inak, práve gigant z Cupertina.

Lightning

Štúdia z roku 2019 poukazuje na zaujímavé dáta, ktoré ukazujú na podiel portov vo všetkých predaných mobilných zariadení v EÚ. Až 50% zariadení disponuje USB micro-B konektorom. Koncovku USB-C môžeme nájsť v 29% zariadení a Lightning konektor v 21%.

Vzhľadom k tomu, že USB-C pomaly ale isto preberá kontrolu aj v prípade iPadov alebo MacBookov môžeme očakávať, že Apple nakoniec predsa len od Lightningu upustí. Azda nikomu by nemohlo vadiť, že si jedným káblom bude môcť nabiť niekoľko zariadení bez toho, aby musel študovať koncovku, ktorú do zariadenia pripája.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 môže byť vyrábaný o niečo lacnejším spôsobom. Takto chce Apple ušetriť milióny

Čo hovoríte na  kauzu Lightning vs. USB-C vy? Privítali by ste „céčko“ na svojom iPhone alebo vám vyhovuje Lightning? Podeľte sa s nami o svoj názor v komentároch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -