Halloweenská konferencia Scary Fast spoločnosti Apple odštartovala naozaj vo veľkom štýle. Gigant z Cupertina si nepripravil jede ani dva, ale rovno tri nové procesory pre svoje počítače Mac. Dámy a páni, privítajte novú generáciu čipov Apple Silicon M3, ktorá sa pokúsi zničiť akúkoľvek konkurenciu.

Tentokrát spoločnosť sídliaca v Kalifornii na nič nečakala a predstavila trojicu čipov hromadne počas jedného eventu. Okrem klasického základu v podobe M3 dorazili aj nadstavby M3 Pro a M3 Max, ktoré ponúkajú ešte šialenejšiu porciu výkonu a rýchlosti, než ich predchodcovia. Tešiť sa z toho budú najmä profesionálni používatelia.

Apple Silicon M3 prekonáva všetky očakávania

Nová generácia čipov z rodiny M3 je kompletne postavená na technológii 3 nm, ktorú sme očakávali niekoľko mesiacov. Každý komponent nových čipov je vďaka novému výrobnému procesu schopný dosiahnuť vyšší výkon a ušetriť značnú dávku energie.

Apple sa v prípade Apple Silicon M3 postaral o príchod GPU novej generácie s najväčším skokom pre grafickú architektúru na poli vlastných čipov.

Nová mikroarchitektúra ponúka prelomovú funkciu Dynamic Caching. V tradičnej architektúre softvér určuje, koľko využitia grafického výkonu sa má prideliť konkrétnej činnosti, čo znamená, že GPU sa nevyužíva dostatočne efektívne.

Apple Silicon M3 Dynamic Caching
Zdroj: Apple

V GPU novej generácie je lokálna pamäť dynamicky alokovaná hardvérom a to v reálnom čase. Pre každú úlohu sa teda využíva presné množstvo pamäte, ktoré je potrebné.

Nový čip M3 využijete ako na prácu, tak aj na gaming

Jablkové počítače neboli nikdy považované za plnohodnotné „mašiny na hranie„. Vďaka novej generácii čipov však bude možné rozbehať na Macoch aj náročnejšie tituly a to aj s použitím technológie RayTracing a novej funkcie Mesh Shading.

Apple predstavil nové funkcie vykresľovania, vďaka ktorým bude grafické spracovanie svetelných lúčov a tieňov na špičkovej úrovni. Na svoje si však neprídu len nadšenci hier, ale aj profesionáli, ktorí hľadajú výkon pri svojej práci.

V porovnaní s minulou generáciou M2 je rodina čipov M3 až 1,8x rýchlejšia. V prípade obgeneračného skoku (procesory M1) sme sa dočkali dokonca až 2,5x rastu. To je za obdobie cca 2 – 3 rokov neuveriteľný pokrok.

Zdroj: Apple

CPU jadrá majú o 30 % vyšší výkon ako M1 pri rovnakej účinnosti. Apple opisuje tento scenár ako neprekonateľný výkon na jeden watt v priemysle. Ešte pôsobivejšie však je, že CPU nových čipov dosahuje rovnaký výkon s viacerými vláknami ako M1 pri polovičnej spotrebe.

GPU je na tom rovnako, pričom sa dočkáme rovnakého výkonu pri 50 % spotrebe.

M3 výrazne predbehol svojich doterajších predchodcov 

Oproti 12-jadrovému čipu pre bežné PC notebooky spotrebuje Apple Silicon M3 pri rovnakom výkone len štvrtinu energie. Upgradu sa dočkal aj Neural engine, ktorý je účinnejší a v číslach prevyšuje rodinu M1 až o 60 %.

Zdroj: Apple
  • Čip M3 dodá výkon pre systémy s 8-jadrovým CPU (4-vysokovýkonné a 4-úsporné), 10-jadrovým GPU (6/4) a až 24 GB RAM.
  • Čip M3 Pro bude dostupný s 12-jadrovým CPU a 18-jadrovým GPU, je až o 40 % rýchlejší a má 48 GB RAM.
  • Čip M3 Max používa na záver 16-jadrové CPU, 40-jadrové GPU a to s podporou až 128 GB pamäte RAM.

Vyspelý hardvérový engine pre multimédiá podporuje formáty H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW a AV1, ktoré používa napríklad YouTube či Netflix.

Zdroj: Apple

Konferencia Apple Scary Fast bola naozaj „strašidelne rýchla“, no okrem čipov novej generácie nám priniesla aj niekoľko ďalších chuťoviek. Nenechajte si preto ujsť naše ďalšie články, v ktorých podrobne rozoberáme všetky predstavené novinky.

Prečítajte si tiež  Prespali ste Apple Event Scary Fast? Pozrite si ho zo záznamu

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -