Apple tvrdo trvá na bezpečnosti svojich zariadení. Občas to obnáša aj robenie nie príliš populárnych krokov. Ukázalo sa to už aj v minulosti. Dnes sa história opakuje a FBI opäť žiada Apple, aby odomklo dva iPhony. Tie patrili strelcovi Mohammed Saeed Alshamranimu, ktorý minulý rok zavraždil pri útoku na Floride 3 ľudí.

FBI chce aby Apple odomklo iPhone strelca z Floridy.

Vyšetrovatelia zaslali list priamo generálnej zástupkyni spoločnosti Apple, Katherine Adams. V liste FBI žiada spoločnosť Apple, aby spolupracoval pri snahe odomknúť dva iPhony, ktoré vlastnil strelec na Floride. Takéto konanie by mohlo pomôcť k tomu, aby sa celú túto nešťastnú udalosť podarilo objasniť.

- Reklama -

Niečo podobné sa odohralo aj v roku 2016, kedy chcelo FBI „kľúče od iPhonu 5C“ strelca, z teroristického útoku (vykonaného v roku 2015). Apple dlhodobo odmietalo, že zariadenie odomkne. Nakoniec sa to však podarilo hackerskej spoločnosti. Daný model ešte nemal bezpečnostné prvky ako Touch ID a Face ID, ktoré dnes celú vec značne komplikujú.

2 iPhony, z toho jeden je poškodený streľbou

Ako už bolo uvedené vyššie, nejedná sa o jeden iPhone ale rovno o dve zariadenia, z ktorých jedno je čiastočne poškodené samotnou streľbou. Apple sa už k celej situácii stihlo vyjadriť pre NBC News. Firma oficiálne povedala, že FBI už dodala všetky potrebné dáta, ktoré jej dodať mohla. Stalo sa tak ešte počas minulého mesiaca. Dá sa teda povedať, že v tomto prípade to dopadne podobne ako v roku 2016.

Len pre zaujímavosť, vyšetrovatelia vtedy zaplatili firme za prelomenie iPhonu 5C sumu približne 1 milión dolárov. Nakoniec sa ale ukázalo, že to bolo zbytočné, pretože ich stopa nikam nenaviedla. Z morálneho hľadiska to musí mať spoločnosť Apple trochu ťažké.

Na jednej strane by odomknutím mohla pomôcť vyšetreniu vraždy troch ľudí. Ak sa ale na celú vec pozeráme z opačného hľadiska, vážne by narušila bezpečnosť jedného svojho používateľa. To nemôže dopustiť aj keď ide v tomto prípade o teroristu.

Vo svete chce mať renomé najbezpečnejších systémov na svete. Uvidíme teda, ako bude situácia pokračovať. Do komentára nám nezabudnite napísať, čo si o postoji Apple k (ne)odomykaniu zariadenia myslíte vy. Je podľa vás správne, že neumožní prístup do iPhonu alebo by mala pre FBI urobiť výnimku?

FBI chce aby Apple odomklo iPhone strelca z Floridy.
FBI chce aby Apple odomklo iPhone strelca z Floridy.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.