Ako uvádza zahraničné médium The Register, spoločnosť Google má platiť spoločnosti Apple časť príjmov, ktoré pochádzajú z vyhľadávania v prehliadači Chrome pre iOS výmennou za to, že Google môže zostať predvoleným poskytovateľom vyhľadávania v Safari a získavať ďalšie komerčné výhody. Samotná čiastka sa podľa zistení môže pohybovať až na úrovni 15 miliárd amerických dolárov ročne a z legislatívneho hľadiska to nemá byť úplne v poriadku. Téme sa venoval portál Macrumors.

Vzťahy medzi oboma nadnárodnými technologickými spoločnosťami sú momentálne predmetom skúmania zo strany amerického ministerstva spravodlivosti a britského úradu pre hospodársku súťaž a trhy (CMA). Tie sa zameriavajú predovšetkým na údajnú tajnú dohodu, ktorá môže porušovať protimonopolné zákony. Pokiaľ by sa to potvrdilo, obom firmám hrozia vysoké finančné sankcie.

Aj keď je táto správa na prvý pohľad pomerne šokujúce, nejde o až také veľké prekvapenie. Dôvod je ten, že spoločnosť Google už celé roky platí spoločnosti Apple za to, aby mohla ponechať svoj prehliadač, ako hlavný v operačnom systéme iOS.

Problém je však v tom, že sa to nikdy netýkalo aplikácie Chrome, ktorú si musia používatelia dodatočne nainštalovať z internetového obchodu App Store. Samotná dohoda je navyše tajná a skoro nikto o nej netuší. A aj keď v súčasnosti nie sú jasné detaily, ako napríklad presná výška ročnej provízie pre technologického giganta z Cupertina, ako sme už napísali vyššie, určite je to niekoľko miliárd dolárov. Je možné, že obe spoločnosti našli cestu (skrz aplikáciu Chrome), ako obísť zákony.

Nakoniec nám ešte nedá nespomenúť, že spoločnosť Apple už niekoľko rokov pracuje na svojom vlastnom webovom prehliadači, ktorý by mohol raz a navždy „odstrániť“ Google z iOS a ostatných operačných systémov, ako predvoleného riešenia pre používateľov.

Loopi
REKLAMA

Keďže ide ale o extrémne komplexný nástroj, ktorého vývoj si vyžaduje množstvo času a výskumu, trvať to môže ešte roky. Každopádne je to aspoň aký taký dôkaz, že pre Apple nie je súčasný stav vyhovujúci a aj keď mu Google platí provízie, firma by na vlastnom vyhľadávači mohla zarábať ďaleko viac. Nechajme sa prekvapiť, ako to celé dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Posledná šanca na nákup Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra v zľave tesne pred Vianocami
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.