Spoločnosť Apple pred pár dňami oznámila, že plánuje sprístupniť svoju platobnú technológiu NFC vývojárom tretích strán v Európe. Toto rozhodnutie umožní priamym konkurentom Apple Pay fungovať na iPhone podobne, ako na konkurenčnej platforme Android.

NFC čip v iPhone a inteligentných hodinkách Apple Watch sa tradične používal výlučne pre službu Apple Pay, čo predstavovalo zásadné obmedzenia pre finančné inštitúcie v implementácii vlastných riešení bezkontaktných platieb v zariadeniach od Apple.

V snahe riešiť protimonopolné obvinenia zo strany Európskej komisie však spoločnosť Apple mení kurz, aby vyhovela požiadavkám komisárov. Technologický gigant z Cupertina preto pre agentúru Reuters uviedol, že je odhodlaný umožniť vývojárom tretích strán v Európskom hospodárskom priestore (EHP) integrovať svoje riešenia bezkontaktných platieb NFC do svojich aplikácií pre iOS nezávisle od Apple Pay, alebo aplikácie Peňaženka.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Čo z toho budú mať vývojári a používatelia? 

Apple Pay v EU logo Apple
Zdroj: Apple / EÚ (úprava redakcie)

Tento posun môže spôsobiť revolúciu v oblasti platobných a bankových aplikácií v Európskom hospodárskom priestore (EHP).

Vývojári teraz budú vedieť využívať technológiu NFC spoločnosti Apple skutočne naplno a umožnia tak používateľom vybrať si medzi rôznymi platobnými aplikáciami s podporou NFC čipu. Niečo podobné bolo ešte pred pár mesiacmi totálne tabu.

Je pozoruhodné, že záväzok spoločnosti Apple sa rozširuje o začlenenie ďalších funkcií, ako je nastavenie predvolených platobných aplikácií a integrácia s bezpečnostnými funkciami, kam patrí napríklad Face ID, alebo Touch ID.

Táto zmena sa môže stať globálnou  

Ako informuje portál Macrumors, aj keď sa tieto novinky zameriavajú na Európsku úniu, nový krok zo strany spoločnosti Apple by mohol mať ďalekosiahle dôsledky aj pre globálny sektor mobilných platieb.

Vzhľadom na to, že protimonopolné kontroly zamerané na spoločnosť Apple sa celosvetovo zintenzívňujú, toto rozhodnutie by mohlo potenciálne vytvoriť precedens aj pre iné regióny.

Záverom možno konštatovať, že rozhodnutie spoločnosti Apple sprístupniť svoju platobnú technológiu NFC v Európe predstavuje kľúčový moment v histórii mobilných platieb, ktorý podporuje konkurenčnejšie a spotrebiteľsky priaznivejšie prostredie v sektore digitálnych peňaženiek a bezkontaktných platieb.

Na druhej strane, ale netreba zabúdať, že ak bude človek vyžadovať bezpečnú a spoľahlivú platobnú metódu, najlepšou voľbou bude na iPhone či iných zariadeniach stále služba Apple Pay, ktorá bola po prvýkrát predstavená pred takmer desiatimi rokmi.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Známy výrobca inteligentných hodiniek končí

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -