Apple ponúka obrovské množstvo produktov. Niektoré sú lepšie, iné zase horšie. Nájdeme tu aj výrobky, ktoré podľa nás trochu zaspali vo vývoji a mnohí ľudia ich už ani neregistrujú. Jedným z nich je určite iPod Touch 2019. Je to posledný produkt s legendárnym názvom (iPod), ktorý zostal v ponuke aj v roku 2020.

iPod Touch 2019

Začnime asi zameraním tohto zariadenia. Apple kedysi ku klasickému iPhonu začalo predávať aj alternatívu s názvom iPod Touch, ktorá bežala na iOS. Bola určená pre tých, ktorí možno mali iný smartfón, ale chceli získať väčšinu vlastností a výhod, ktoré ponúkal iPhone, za menej peňazí. Ako už asi tušíte, z iPodu Touch sa nikdy nedalo volať a tak isto neposkytoval mobilné dáta. Mal však Wi-Fi, Bluetooth, App Store a v neposlednom rade výkonný hardvér či fotoaparát (modely neskôr).

iPod Touch 2019. Zariadenie, o ktorom ste možno ani nevedeli, že existuje.
Naľavo prvý iPhone, napravo prvý iPod Touch – svetapple.sk

O tom, že to bol dobrý krok hovorili aj čísla. Od roku 2007 (keď vyšla prvá generácia) do roku 2013 (keď vyšla piata generácia) sa podarilo predať viac ako 100 miliónov jednotiek! iPod Touch sa samozrejme predával aj následujúcich sedem rokov. Záujem oň však neustále klesá a my sa tomu ani nečudujeme.

Práve piata generácia, z roku 2013 priniesla dizajn, ktorý ukázala aj šiesta generácia v roku 2015. No a aby toho nebolo málo, Apple tento produkt znovu vylepšil v roku 2019, kedy sa už očakával jeho koniec. Zmenil sa však iba hardvér „vo vnútri“.

iPod Touch 2019. Zariadenie, o ktorom ste možno ani nevedeli, že existuje.
iPod Touch 2019. Zariadenie, o ktorom ste možno ani nevedeli, že existuje.

Stojí menej ako AirPods Pro a ponúka procesor z iPhonu 7

Keď už sme sa s výrobkom trochu zoznámili, mali by sme sa pozrieť na jeho cenové zaradenie. Jablková spoločnosť ho umiestnila tak nízko, že je až extrémne dostupný. Na Slovensku začína na úrovni 229€ zatiaľ čo v USA 199$. Len tak pre predstavu, cena za AirPods Pro je 279€. To je výrazne viac…

Zariadenie už v základe poskytuje 4″ Retina displej, s rozlíšením 1136×640 (326 ppi). O výkon sa potom stará procesor Apple A10 Fusion (iPhone 7). Ten sa minulý rok dostal aj do iPadu 10.2″. Okrem toho máte k dispozícii aj 8 Mpx kameru či 32 GB úložiska. Parametre sú teda na produkt so 4″ displejom relatívne prijateľné. Hoci má iPod Touch 2019 starší procesor, stále bez problémov zvládne väčšinu hier a náročných úloh…

iPod Touch 2019. Zariadenie, o ktorom ste možno ani nevedeli, že existuje.
iPod Touch 2019 – svetapple.sk

Kto ho kupuje?

Na túto otázku momentálne nepoznáme odpoveď. Veď aj preto iPod Touch nazývame ako záhadný produkt. Nakoľko sa za posledných 7. rokov po vizuálnej stránke absolútne nezmenil, evidentne oň už nie je taký záujem ako kedysi. Ľudia dnes radšej investujú do iPhonu. Je len o niečo drahší a ponúka „oveľa viac muziky“. Nepotrebujú (na dnešné pomery) relatívne maličký, hudobný prehrávač s možnosťou surfovať na internete a hrať hry.

Prečítajte si tiež  Aj AirPods môžu očividne dostať aktualizáciu!

Na druhej strane tu máme ale mnohé trhy ako India, Afrika či Čína, kde je klientela úplne odlišná. Podľa nás je práve toto dôvod, prečo sa iPod Touch ešte stále predáva. Zakúpite si ho globálne po celom svete. Najväčší odbyt však bude mať zrejme na trhoch, kde sa predávajú predovšetkým lacnejšie verzie iPhonu. Máme tu nejakého fanúšika, ktorý ho používa tiež?

iPod Touch 2019. Zariadenie, o ktorom ste možno ani nevedeli, že existuje.
iPod Touch 2019. Zariadenie, o ktorom ste možno ani nevedeli, že existuje.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.