Pred pár hodinami som písal článok o tom, ako dokonalo vyzerá koncept iPhonu 8, ktorý autor urobil v štýle staručkého modelu 2G z roku 2007. Je až fascinujúce, že vôbec nemáme pocit, že by podobné zariadenie vyzeralo zle alebo staro. Starý dizajn a nové technológie idú k sebe a donútilo nás to zamyslieť sa aj nad tým, či je Apple vážne tak veľmi nadčasová firma, ako sa hovorí. Poďme sa na to teda v skratke, ale pekne po poriadku pozrieť aj my.

Je Apple nadčasové?

Začneme asi už len tým názvom. “Apple” teda po anglicky jablko ako meno pre technologickú spoločnosť? Pokiaľ sa nad tým človek zamyslí, tak už samotný názov je veľmi zaujímavý a môžeme ho považovať za nadčasový. Ak by vznikol v roku 2015, asi by sme sa tomu nečudovali. Apple však bolo založené ešte 1.apríla 1976, takže na tú dobu to bolo pomerne zaujímavé. Sám Steve Jobs potvrdil, že keď prezradil názov svojej spoločnosti pri prezentovaní prvých počítačov a prototypov, ľudia sa ho najskôr pýtali, či predáva ovocie alebo ide o nejaký vtip. Dômyselné na tom celom ale bolo to, že v telefónnom zozname figurovali medzi prvými a dokonca boli aj pred vtedy veľmi známou a veľkou spoločnosťou “Atari”.

- Reklama -

Nadčasový názov, neskôr aj logo, ktoré bolo jednoduché, ale výstižné. Boli už len malý krôčik k úspechu, nakoľko mali k dispozícií aj špičkový produkt. Jobs vedel predávať a Wozniak zase zostrojovať zázračné produkty. Dvojica vytvorila dnes jednu z najväčších firiem sveta. Steve Jobs len tak mimochodom dlhé mesiace dobrovoľne pracoval na farmách s jabloňami, a tak možno aj vďaka tomu bol názov Apple jeho nápad.

Súvisiaci obrázok
Apple. logo sa za tie roky zmenilo – svetapple.sk

1. Počítače – Macinstosh

V 70-tych a 80-tych rokoch technologický svet nezaujímalo prakticky nič iné, ako vývoj osobných počítačov, a tiež počítačov ako takých. Táto technológia sa začala rapídne rozvíjať a Apple bolo pri tom. Teda pozor. Nebolo len pri tom. Bolo obrovským priekopníkom v tomto odvetví a dokonca sa stalo aj súčasťou vtedy obrovskej krádeže Microsoftu, ktorý vytvoril Windows na základe toho, čo videl v Apple Bill Gates. Nech už to ale bolo vtedy akokoľvek, Apple má dnes stále jeden z najrýchlejších a najbezpečnejších opeačných systémov na svete.

Počítače pomohli mnohým študentom, vedcom, pracovníkom v úradoch, a tiež bežným ľuďom v práci a vo vytváraní ďalších a ďalších zaujímavých projektov a neskôr produktov, ktoré ovplyvnili svet. Boli nadčasové. Taký Macintosh vedel už v roku 1984 prečítať hovorený text, používal nástroj na kreslenie či dokonca program podobný súčasnému Pages, ktorý poznal rôzne fonty. V tej dobe to bolo niečo nevídané či dokonca až prehnane zbytočné. Dnes je to samozrejmosť. Žeby bol Steve Jobs jasnovidec, keď práve na toto tak tlačil?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt macintosh
Toto bol jeden z najrevolučnejších produktoch 80-tych rokov, ktoré spoločnosť Apple predstavila. Okrem iného tento produkt sprevádzala aj revolučná reklama “1984” – svetapple.sk

2. MP3 prehrávače – iPod

Po zaujímavom období osobných počítačov, kedy dosiahli za zhruba 25 rokov vysokú úroveň, prišla ďalšia revolúcia. Steve Jobs medzičasom odišiel z Apple, založil si vlastnú spoločnosť Next a predával svoje počítače práve pod záštitou inej firmy. Okrem iného sa ale podieľal aj napríklad na vytváraní jedného z prvých animovaných filmov vytvorených v 3D programe. Hovríme o Toy Story (u nás známe ako “Príbeh hračiek”).

Jobs dokonca vlastnil veľkú časť Pixaru a tento revolučný film bol vytvorený na zariadeniach, ktoré ponúkala jeho spoločnosť Next. Jobs sa ale do Apple vrátil. Cupertinsky gigant odkúpil Next (teda aj jej generálneho riaditeľa a zakladateľa a Steve mal teda dosť roboty, aby zachránil vtedy potápajúcu sa loď. Apple bolo v dezolátnom stave, ale Jobs predstavil zopár počítačov a mohol pracovať na ďalšej revolúcií.

V tejto dobe práve vyšiel prvý iPod. Extrémne drahý MP3 prehrávač. Písal sa rok 2001 a Jobs akosi tušil, že na následujúce roky má vyhrané na trhu s hudbou. iPody mali svoju revolúciu zhruba 6 rokov, kým neprišiel prvý iPhone. Potom ich popularita začala klesať. Tak či onak, v roku 2001 to bola nádherná kovová krabička, ktorá dokázala uložiť až 1000 skladieb. Hoci bola zhruba 4-5x drahšia ako bežný MP3 prehrávač, či Walkman, aj tak ju ľudia kupovali ako na bežiacom páse.

A kupovali ju aj počas ostatných rokov v rôznych verziách a generáciách. Bol to jeden z najúspešnejších produktov začiatku tisícročia. Dokonalé vyhotovenie, malé rozmery a neskôr aj farebnosť boli všetky podstatné atribúty, ktoré budúcich majiteľov presvedčili, že sa oplatí zainvestovať.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ipod
Prvý iPod bol skutočne revolučným MP3 prehrávačom. Hoci dokázal v zásade len to čo aj ostatné zariadenia tohto druhu, ľudia ho milovali! – svetapple.sk

3. Smartfóny – iPhone

Ideme asi na najväčšiu revolúciu, ktorá sa takmer rovná tej, ktorá tu bola v minulosti s osobnými počítačmi. Jasnačka, hovoríme o iPhone, ktorý prišiel začiatkom roka 2007 a zmenil nám pohľad na to, ako by sme mali používať telefóny alebo po novom smartfóny. Samozrejme, tie tu boli už aj pred ním. Dokonca ich bolo veľa aj s plne dotykovým displejom, nielen s QWERTY klávesnicou. Tak či onak, Apple to urobilo úplne ináč. Predstavilo svoj iOS bez ktorého by iPhone určite nebol taký úspešný. Stavilo na to všetko a podarilo sa mu to. Jednoduchý systém, ktorý dokáže ovládať aj malé dieťa si ľudia po celom svete zamilovali prakticky okamžite.

Rovnako tak sa ľuďom páčilo aj to, že tu nebol stylus, ale telefón sa dal ovládať prstami. Tie sú síce veľké a niektoré veci sa možno ovládali ťažšie (minimálne na pohľad), ale reakcie vtedy výborného kapacitného displeja boli výborné. iPhone bol skrátka na tú dobu prototyp niečoho dokonalého. Človek na ňom dokázal počúvať hudbu, zároveň browsovať po webe, fotiť či prezerať si e-mail a keď bola potreba, pokojne si zavolal prípadne poslal SMS. Jeho hlavnou úlohou bolo zjednodušenie našich životov, a to sa mu veru podarilo. V roku 2008 prišiel aj AppStore a prvé aplikácie a následoval vývoj, z ktorého sa už inšpirovali ostatní.

Všetky smartfóny súčasnosti na pohľad vyzerajú rovnako a principiálne aj rovnaké sú. Problém je ale v tom, že všetky vyzerajú rovnako ako iPhone. Do tej doby, kým prišiel na trh, smartfón v takej podobe nebol nikde vídaný. Bol to šok, ale v dobrom. Bola to skrátka nadčasová revolúcia, ktorá si nesie svoje jedinečné dizajnové prvky dodnes.

Ak by človek začal iOS 10 ovládať aj potom, ako 10 rokov ovládal iOS prvej generácie, stále by s tým určite nemal veľký problém. Systém je intuitívny a pomerne rovnaký aj keď v iOS 7 pozmenil dizajn. Telefón je dnes najpredávanejším na svete a Applu tvorí zhruba 65% všetkých ziskov. Je to najdôležitejší produkt a predalo sa ho už vyše 1 miliardy kusov, čo je teda neuveriteľné číslo. Predajné rekordy tu máme každú chvíľu a cena je stále vysoká, takže je extrémne ziskový.

Apple dodnes dokáže vyrábať zariadenie, ktoré väčšina z nás chce, a to je dôkazom toho, že je nadčasové. V princípe je totižto rovnaké ako to, ktoré prišlo pred 10. rokmi. Rozdiel je len v inováciách, ale tie prišli logicky s časom. Nutné podotknúť, že dnešné iPhony sú už natoľko výkonné, že predbehnú aj zopár rokov starý osobný počítač či notebook.

Toto je najrevolučnejší produkt Applu 21. storočia. Dnes je to najpredávanejší smartfón súčasnosti a stále je najlepší – svetapple.sk

4. Tablet – iPad

Možno ťa prekvapí informácia, že iPad mal prísť na trh ešte skôr ako iPhone. Minimálne jeho vývoj sa začal omnoho skôr a vzniklo aj niekoľko funkčných prototypov. Steve Jobs ale projekt stopol so slovami “Na iPad ešte neprišiel ten pravý čas” a začal pracovať na iPhone, ktorý prišiel o 3 roky skôr, čo je teda pomerne dlhá doba. Práce na iPade trvali teda minimálne 4-5 rokov a všetko bolo dokonalo načasované.

Prvá generácia prišla na svet ešte v roku 2010 a hoci už v tej dobe bolo na trhu niekoľko tabletov, zase to bol práve iPad, ktorý si ľudia všimli a začali ho kupovať. Zo začiatku to boli najmä reakcie, že ide o zväčšený iPhone a že jeho kúpa je zbytočná. Neskôr sa ale ukázalo, že to celkom nie je pravda a ľudia si jeho využiteľnosť zamilovali.

Asi najúspešnejšou bola práve druhá generácia, ktorá sa predávala dlhé roky a hoci nemala ani Retina displej, svoj účel na istých miestach spĺňa doteraz. iPad bol výnimočný napríklad v tom, ako vyzeral. Tablety boli poväčšine škaredé a plastové. Okrem iného nemali ani kapacitný displej.

iPad mal nádherný dizajn, vyžarovala z neho hodnota a mal tiež výborný displej, aj keď rozlíšenie nebolo nič moc. Svoj účel však plnil dokonalo. Aj keď ho dnes z trhu pomaly vytláča iPhone, predaje tabletov klesajú globálne aj medzi inými značkami. Hoci to nie je priaznivá doba pre tieto zariadenia, iPad je stále najpredávanejší a podľa výsledkov aj veľmi dlho bude.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ipad
iPad si prešiel za tie roky dlhým vývojom a aj keď možno nie je súčasná doba práve jeho obdobím, stále je najpredávanejší spomedzi všetkých tabletov – svetapple.sk

5. Hodinky – Apple Watch

Zatiaľ asi prvý produkt, ktorý možno nebol až tak nadčasový, no ukázal nám, že sa Apple dokáže na veci pozerať aj ináč, z úplne iného uhlu. Apple Watch priniesli do sveta inteligentných hodiniek akúsi exkluzivitu, možno hodnotu. Ich cena je vysoká a funkcie porovnateľné s konkurenciou. Prečo ich teda predávajú v Apple viac? Lebo ich ľudia chcú. Od začiatku sú propagované nielen ako technologická vymoženosť, ale aj ako doplnok. Dostupné sú rôzne farby a varianty.

Firma priniesla do sveta inteligentných hodiniek luxus a eleganciu. Apple Watch sú extrémne obľúbené oproti ih konkurencií - svetapple.sk
Firma priniesla do sveta inteligentných hodiniek luxus a eleganciu. Apple Watch sú extrémne obľúbené oproti ich konkurencii – svetapple.sk

2017+ ?

A čo bude ďalej? Odpoveď na túto otázku zatiaľ nepoznáme. Apple sa snaží do rôznych odvetví nenápadne zapojiť svoje systémy a svoju značku. Spomeňme napríklad automobily. Už dlho sa špekuluje, že by Apple mohlo v budúcnosti predstaviť svoje vlastné auto, alebo na niečom podobnom pracuje už od roku 2012.

Hoci sa teraz projekt zastavil a Apple pracuje skôr na systémoch pre autá, nie je vylúčené, že by mohlo zabŕdnuť aj do tohto odvetvia. Ak by bol systém bezpečný, mohlo by to byť veľké plus. Súčasný problém automobilov je v tom, že je ohrozená ich bezpečnosť. Hackeri sa dokážu na diaľku napojiť do ich riadiciach systémov a spôsobiť nehodu, čo je už sama o sebe dosť hrozná predstava.

Apple je priekopníkom v bezpečnosti a automobilový priemysel by v tomto smere nemal byť žiadna výnimka. ďalšie odvetvia sú potom rôzne wearable doplnky či možno prepojenie iPadu a Macu. Samozrejme je tu možnosť rozvoja virtuálnej reality a služieb, ktorých má už dnes spoločnosť v talóne pomerne veľa. Firma má na čom stavať a my sa už dnes tešíme na to, čo nám v blízkej budúcnosti ukáže!

Apple Car - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here