Technologický svet sa pomaly pripravuje na ďalšie udalosti, ktoré sa týkajú potenciálnej protimonopolnej žaloby voči spoločnosti Apple. Denník The New York Times teraz zverejnil nové informácie, podľa ktorých je americké ministerstvo spravodlivosti v záverečnej fáze svojho vyšetrovania. Existuje riziko, že spoločnosť Apple bude mať z tohto dôvodu ohrozené postavenie na trhu.

Komisári, ktorí majú celú vec na starosť sa konkrétne zameriavajú na to, ako spoločnosť Apple kontroluje hardvér, ale aj softvér, ktorý ponúka svojim zákazníkom. Presnejšie sledujú, akým spôsobom firma ovplyvňuje spotrebiteľov k tomu, aby používali jej ekosystém. Rovnako kontrolujú, či Apple sťažuje na svojich platformách možnosť konkurovať ostatným spoločnostiam.

Medzi hlavné predmety záujmu vyšetrovania patrí nasledujúcich sedem bodov. Ako môžete vidieť sami, zatiaľ čo niektoré sú čisto softvérové a týkajú sa služieb, iné sú hardvérové a zameriavajú sa na konkrétne produkty, ako iPhone, Apple Watch či AirTag:

  1. Synergia medzi Apple Watch a iPhonom, ktorá je výrazne lepšia v porovnaní s inými inteligentnými hodinkami.
  2. Obmedzenia aplikované spoločnosťou Apple na konkurenčné služby iMessage.
  3. Blokovanie možností iných spoločností ponúkať služby podobné Apple Pay na iPhone.
  4. Prednostné zaobchádzanie s vlastnými aplikáciami a službami oproti tretím stranám.
  5. Obmedzenia pre cloudové herné aplikácie v App Store.
  6. Reštrikcie produktov konkurenčných zariadeniu AirTag.
  7. Poplatky, ktoré Apple účtuje za transakcie v aplikáciách.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Konkurencia sa spojila proti spoločnosti Apple 

Za celým vyšetrovaním stoja čiastočne aj konkurenti spoločnosti Apple, ktorí sa do tejto iniciatívy zainteresovali a rozhodli sa poskytnúť bližšie informácie protimonopolným vyšetrovateľom.

Patria sem firmy, ako Tile, Beeper, Basecamp, Meta a Spotify a teda všetky tie, s ktorými mal Apple v uplynulom období problém.

Dôležité je, ale zdôrazniť, že americké ministerstvo spravodlivosti zatiaľ neprijalo konečné rozhodnutie o podaní žaloby. Úrad stále čaká na záverečné stretnutie, ktorého hlavným bodom programu bude obhajoba technologického giganta.

V tomto prípade ide o ďalšiu situáciu, ktorá ešte viac poukazuje na otvorené otázky týkajúce sa trhovej dominancie a spravodlivej konkurencie v digitálnom svete.

Spoločnosť Apple je jedným z najväčších výrobcov mobilných zariadení a počítačov na svete a jeho nedobytná platforma je z veľkej miery uzamknutá aj pre konkurentov, čo nie je úplne v poriadku.

Firma dlhodobo presadzuje názor, že jej integrovaný prístup k hardvéru a softvéru zabezpečuje lepšiu kvalitu a bezpečnosť pre užívateľov. Na druhej strane sú tu, ale konkurenti a regulátori, ktorí vnímajú tieto praktiky ako nekalé a obmedzujúce.

Prečítajte si tiež  Apple tak trochu podporil pírátstvo aplikácii

Rozhodnutie amerického ministerstva spravodlivosti bude mať preto nielen právne, ale aj širšie trhové a spotrebiteľské dôsledky. Počkajme si teda na ďalší vývoj, o ktorom vás samozrejme budeme informovať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -