iOS alebo Android? Jedná sa o odveký súboj dvoch platforiem, ktorých používatelia medzi sebou neustále bojujú a snažia sa presvedčiť toho druhého, v čom je „ich“ operačný systém lepší. Často sa pri Apple spomína výraz „ovečky“… My, fanúšikovia značky sa za ne ale nepovažujeme. Prečo?
Radšej Mac ako Windows, radšej iOS ako Android
Na zariadeniach Apple som v podstate vyrastal, no popri tom som používal aj iné platformy. Dlhé roky som si užil napríklad s operačným systémom Windows (na určitú prácu ho používam dodnes) a neskôr s macOS. Aká je moja používateľská skúsenosť? Mac síce nedokáže robiť také veci ako klasické PC, čo znamená, že si na ňom nezahrám hry alebo nevytvorím 3D grafiku. Na druhej strane je však špičkový v iných oblastiach a celé jeho spracovanie (nie len softvérové ale aj hardvérové) s radosťou oceňujem každý deň.
Keby som Windows vyslovene nepotreboval, určite by som ho už dávno nepoužíval. Žiaľ v tomto smere nie sú Apple produkty tak dobre stavané na niektoré druhy práce alebo zábavy a ja to musím rešpektovať. Len tak pre predstavu do dnešného roku som pracoval na MacBooku Pro 13″ s Retina displejom (2014). Aj keď išlo o 6 ročné zariadenie, stačilo vymeniť batériu a teraz „fičí ako nový“.
No a priamo na to by som mohol nadviazať na skúsenosti s iPhonom. Počas 10 rokov som bol s platformou iOS vždy nadmieru spokojný. Aby som povedal aj „B“, má svoje nevýhody a občasné problémy, ktoré Applu nerobia dobré meno. Je ich však omnoho menej ako benefitov, ktoré oceňujem.
Používateľské rozhranie, rýchlosť systému, intuitívnosť, gestá, spracovanie a všetko ostatné má baví aj po dlhých rokoch. Jasné, mohol by som používať aj Andorid (ktorý už dlho nie je v high-end triede lacnejší), ale viac mi vyhovuje iOS a je to rovnaké ako pri Windowse. Keby som musel Android používať, tak to určite zvládnem, no občas si zanadávam. iOS je o niečo jednoduchší a z môjho subjektívneho pohľadu funguje lepšie. Preto by som dal prednosť iPhonu.
Už neplatí, že iPhone kupujeme len preto, lebo je drahý a „štýlový“.
Toto je obľúbená téma ľudí, ktorí fanúšikov Apple označujú za ovečky. „Keby nemal iPhone nahryznuté jablko na zadnej strane, tak by ste oň za tie peniaze ani nezakopli“ – hovoril nedávny komentár pod jedným z našich príspevkov na Faceboku. Myslím si ale, že to nie je celkom pravda. Prečo? V princípe súhlasím s tým, že 5-7 rokov dozadu ľudia vo veľkom kupovali iPhone len preto, lebo to bolo „v móde“.
Tento produkt bol v tej dobe výrazne drahší ako všetky ostatné konkurenčné výrobky. V roku 2020 je ale situácia na trhu úplne iná. Zariadenia s Androidom bývajú aj omnoho drahšie ako iPhone. Tento „útok“ mi teda nepríde logický. Keby ľudia kupovali značku len preto, lebo je drahšia ako ostatné a chceli by sa ukazovať, všade na ulici by sme videli aj iné vlajkové lode, ktoré už cenou stihli predbehnúť aj Apple.
Doba sa zmenila a ľudia si nekupujú iPhone len preto, lebo je drahý a chcú byť „inn“. To či máte v ruke iOS alebo Android je väčšine okoloidúcim úplne jedno… Používatelia ho kupujú preto, lebo sú s ním z dlhodobého hľadiska spokojní a tak to nepotrebujú meniť. Samozrejme, že tu ostáva aj faktor imidžu značky. Je to už ale iba malý bonus k perfektným zariadeniam, ktoré fungujú na výbornú aj roky po prvom vytiahnutí z krabice.
Nie sme ovce ale fanúšikovia, tak ako všetci ostatní
Pojem ovce ma nikdy nijako neurazil, no skôr som nerozumel, prečo sa tak často používa. Ak existuje skupina ľudí, ktorí majú radi nejakú automobilku, tiež sú to ovce len preto, že si nepripustia nič iné? Vezmime si napríklad klub majiteľov vozidiel Škoda a Audi.
Superb v „plnke“ môže mať oveľa lepšiu výbavu a dokonca aj silnejší motor ako základné Audi A4 a používateľ za ňu nezaplatí viac. Napriek tomu si ale obe skupiny ľudí budú pochvaľovať „to svoje“ a za ovce sa navzájom neoznačia…
To isté platí aj pre platformu Android, tiež by sme mohli povedať, že ste ovce, pretože idete s davom a kupujete smartfóny len výhradne jednej platformy, no nerobíme to. Na záver by som teda povedal, že každý vo svojom vnútri najlepšie vie, prečo používa iOS alebo Andorid a prečo mu daná platforma dáva najväčší zmysel. Zbytočne sa preto neurážajme a neútočme na seba, no skúsme sa naopak rešpektovať. Dá sa to…