O novej funkcii CarKey pre iOS sa píše relatívne málo. Napriek tomu o nej už teraz máme bohaté informácie, ktoré vás určite budú zaujímať. Pozrite sa na to, kde bude funkcia v rámci operačného systému „skrytá“ a ako bude približne fungovať.

Obrázky ukazujú, ako bude vyzerať CarKey v iOS 14!

Samotná technológia odomykania auta pomocou smartfónu alebo inteligentných hodiniek, nie je žiadna novinka. Konkurenčná platforma Android ju ponúka už niekoľko rokov a používateľom to zvyšuje komfort pri používaní vozidla. Konštatujeme, že Apple dokonca dosť značne zaostáva a so svojim riešením prichádza (trochu) neskoro. Na to, aby ste mohli používať CarKey budete potrebovať operačný systém iOS 14, alebo novší, no a ten ešte nebol ani predstavený.

Všetky produkty, ktoré budú túto verziu iOS podporovať, sú automaticky vybavené aj NFC čipom. Ten nebude slúžiť len na Apple Pay (tak ako je to teraz), ale aj na odomykanie auta.

Digitálny kľúč sa bude nachádzať v aplikácii „Wallet“. Určitým (bezpečným) spôsobom sem nahráte vaše vozidlo a zvolíte, k čomu všetkému bude mať iPhone prístup.

Na záberoch nižšie môžete vidieť názornú ukážku toho, ako by to mohlo celé vyzerať. Demonštrovaný je model od spoločnosti BMW, ktorá by mala prísť s podporou CarKey medzi prvými. Váš digitálny kľúč bude zobrazovať auto, ako aj jeho značku a model. Zvoliť si tu budete môcť aj osoby, s ktorými ho bude možné jednoducho zdieľať (napríklad deti, manželka, kolega atď…).

Obrázky ukazujú, ako bude vyzerať CarKey v iOS 14!
Obrázky ukazujú, ako bude vyzerať CarKey v iOS 14!

Nastavenie obmedzeného prístupu

Z bezpečnostných dôvodov tu bude možné určiť konkrétny prístup. Nie každý bude môcť do vozidla nasadnúť, naštartovať a v pokoji odísť preč. Vybrať si budete môcť z troch možností, pričom základná odomkne len kufor (a dvere nie), ďalšia odomkne celé vozidlo, no a posledná odomkne vozidlo a umožní jazdu.

Zabudnúť by sme nemali ani na funkciu „Express Mode“. Pokiaľ budete do vozidla nastupovať (s tým, že bude deaktivovaná), iPhone si od vás vypýta autorizáciu pomocou Face ID, Touch ID alebo odomykacieho hesla.

Takéto používanie je síce veľmi bezpečné, ale v porovnaní s klasickým bezkľúčovým odomykaním aj dosť nekomfortné. Presne preto tu bude vyššie uvedený mód, pri ktorom žiadnu autorizáciu netreba (riziko bude rovnaké, ako keď stratíte napríklad klúče od vozidla).

Nová funkcia vyzerá na prvý pohľad veľmi dobre a moc sa tešíme na to, kedy sa dostane aj do našich iPhonov. Dobrou správou je, že už dnes nájdeme na trhu množstvo vozidiel, ktoré ju budú pripravené okamžite používať!

Prečítajte si tiež  Ming-Chi Kuo tvrdí, že iPhone 12 (6,1") bude najžiadanejším zariadením v ponuke.
Máme nové informácie ohľadom služby CarKey v iOS 13.4.
CarKey – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.