To čo sa zdalo ako nereálne začína byť skutočnosťou. Ruská vláda schválila nové protekcionalistické zákony, ktoré môžu ublížiť Applu ale aj iným technologickým gigantom. Podľa všetkého reálne hrozí, že sa spoločnosť z Cupertina vzdá tohto trhu.

Odíde Apple z ruského trhu? Reálne to hrozí!

Ešte v novembri 2019 sme vás informovali o tom, že „Rusko začne podporovať svojich domácich vývojárov“. Všetky zariadenia, ktoré nebudú mať predinštalované určité aplikácie to môžu na tomto trhu zabaliť. Patrí sem samozrejme aj spoločnosť Apple. Tá má naozaj bohaté portfólio produktov, ktorých sa nová legislatíva týka. Ide napríklad o iPhone, iPad, iPod Touch, MacBook či dokonca Apple TV.

- Reklama -

Jablková spoločnosť vo svojom neoficiálnom stanovisku potvrdila, že už uvažuje o tom, že sa tohto trhu vzdá. Firme sa moc nepáči agresívna politika krajiny a donucovanie k tomu by do svojich produktov mala inštalovať niečo, čo môže sledovať ich používateľov.

Predinštalované ruské aplikácie, by podľa všetkého nemuseli podliehať kontrole v App Store. Tým pádom by v nich mohol byť aj iný softvér ako ten, ktorý budú používatelia na prvý pohľad vidieť. Experti sa domnievajú, že ochrana miestnych vývojárov je len zámienka. Rusko chce mať vraj lepšiu kontrolu nad tým, čo sa deje na „jeho“ internete.

Ako sa v iOS 13 dostať ku aktualizáciám cez App Store?
Aplikácie by nemali prejsť kontrolou v App Store – svetapple.sk

Návrh zákon bol schválený, platiť bude od 1.júla 2020.

Posledný deň minulého roka sa Apple dozvedelo zlé správy. Návrh zákona prešiel a ruská vláda ho oficiálne schválila. Jablková spoločnosť nebude jediným technologickým gignatom, ktorý bude mať problém. Týka sa to napríklad aj firiem ako Google, Samsung, Amazon a podobne. Pokiaľ budú chcieť tieto spoločnosti na území Ruska predávať svoje produkty aj v lete, od 1. júla 2020 budú musieť spĺňať povinnosti, ktoré im udeľuje vyššie opisovaný zákon.

Dnes už dokonca poznáme aj prvú appku, ktorá tu bude musieť byť predinštalovaná. Pôjde o tamojší internetový prehliadač Yandex. Nie je to ale ani zďaleka všetko. Politici tu budú chcieť mať ešte viac domáceho softvéru. Uvidíme ako sa celá situácia vyvinie. Táto krajina je pre nadnárodné spoločnosti veľkým trhom.

Ak sa ho ale vzdajú viacerí výrobcovia naraz, problémy bude mať aj samotné Rusko. Apple sa určite pokúsi v tomto prípade klásť svoje podmienky a rovnako tak to budú robiť aj iné firmy. Do svojich zariadení bude chcieť v prvom rade inštalovať len skontrolované aplikácie. Uvidíme teda, ako to napokon dopadne.

Radi by sme ešte pripomenuli jeden zákon, o ktorom sme písali v decembri 2019. Ten pojednáva o službe Apple TV+, ktorá nemôže byť príliš úspešná. Ak sa tak stane, krajina ju môže obmedziť či dokonca úplne zastaviť. Aj tento zákon je už v podstate schválený. My môžeme len čakať na to ako sa k tomu postavia technologickí giganti z celého sveta…

vladimir putin ipad
Odíde Apple z ruského trhu? Reálne to hrozí! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.