V susednej Českej republike evidentne vedia ako sa priblížiť k ľuďom, ktorí využívajú moderné technológie. Pražské letisko Václava Havla dneš v tlačovej správe ohlásilo novinku, ktorá poteší najmä používateľov jablkových zariadení. Interiér si môžete pozrieť na mape priamo na svojom iOS a iPadOS zariadení

V interiéri Pražského letiska Václava Havla sa môžete zorientovať aj pomocou Apple Maps.

Pokiaľ pôjdete niekam na dovolenku alebo služobnú cestu a budete mať odlet alebo medzipristátie na letisku Václava Havla v Prahe, nezabudnite na túto novinku, ktorá sa dostala do vášho iOS zariadenia iba dnes. V aplikácii mapy sa môžete prehľadne zorientovať medzi terminálmi. Ľudia poväčšine hľadajú mapy priamo na letisku. Po novom ich majú zabudované všetci vo svojich iPhonoch, iPodoch Touch či iPadoch.

- Reklama -

Táto nová funkcia je dokonca tak prepracovaná, že dokáže zistiť aj to, na ktorom poschodí sa vrámci letiska nachádzate. Na základe toho vás vie potom navigovať k bodu, ktorý si sami určíte. Sú tu všetky prevádzky, služby či reštaurácie ktoré nájdete na letisku. Výborné je aj to, že vylepšenie podporuje hlasovú asistentku Siri.

Pokiaľ sa sem teda dostanete, môžete ju požiadať o pomoc. Jediná nevýhoda je snáď to, že nevie po slovensky a ani po česky. Už základná znalosť angličtiny by vám mala ale stačiť na to aby vám vedela rýchlo pomôcť. Ak si chcete pozrieť túto mapku hneď teraz a nenachádzate sa práve v Prahe, nevadí. Stačí ak vyhľadáte toto letisko na mape a postupne sa k nemu približujete. Nám osobne to pripomína počítačovú hru. Funguje to úžasne.

Ešte dodáme, že podobnú technológiu využíva aktuálne 74 letísk vrámci celého sveta. V Európe nájdeme takýchto letísk iba 15. To u našich susedov je jedno z nich.

Pražské letisko Václava Havla si môžete pozrieť v Apple Maps aj zvnútra.
Pražské letisko Václava Havla si môžete pozrieť v Apple Maps aj zvnútra. – svetapple.sk

Už dlhšiu dobu je dostupné aj Flyover 3D zobrazenie letiska

Apple ešte s predstavením operačného systému iOS 6 (iPhone 5) v roku 2012 pridalo do aplikácie mapy takzvaný „Flyover“ mód. Umožňuje používateľom aby sa pozreli na mesto alebo nejakú pamiatku v 3D zobrazení. Spočiatku túto službu zužovalo obrovské množstvo chýb, problémov a nepresností, ktoré sa ale podarilo časom vyriešiť.

Samotná metropola Českej republiky sa do tohto zobrazenia dostala ešte v roku 2015, potom ako sem jablková spoločnosť pridala prvé Brno. Je to teda už 5 rokov od chvíle, kedy ste si mohli pozrieť Prahu v 3D zobrazení na vašom iPhone. Keď už sme pri letisku Václava Havla, táto možnosť sa samozrejme týka aj jeho.

Všetko je tu vyobrazené veľmi pekne a bez chýb. Pokiaľ teda budete niekam cestovať a nepoznáte prostredie tohto letiska, postačí vám vaše zariadenie s iOS a iPadOS na to aby ste vedeli, kde sa čo nachádza. My len dúfame, že Apple bude pokračovať v tejto práci ďalej a čoskoro sa dočkáme podobného zobrazenia aj na Slovensku. Flyover by si zaslúžila aspoň Bratislava. Samozrejme spolu s ním aj Bratislavské letisko…

Pražské letisko Václava Havla si môžete pozrieť v Apple Maps aj zvnútra.
Pražské letisko Václava Havla si môžete pozrieť v Apple Maps aj zvnútra. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.