Apple Card je novinka, ktorá je na trhu sotva pár týždňov a už si ju obľúbili používatelia po celom svete. Hoci je určená skôr pre bezkontaktné platby cez Apple Pay, stále to ide aj fyzicky. Pre toto je Apple Card bezpečnejšia ako vaša normálna karta.

Pre toto je Apple Card bezpečnejšia ako vaša normálna karta.

Pokiaľ vám odcudzia kreditnú kartu prípadne sa zmocnia vašich osobných údajov na nej, môžu páchatelia platiť napríklad na internete bez toho aby ste o tom vedeli. Pravda, moderné banky majú dnes už dvojfázové overovanie. Poväčšine vám príde SMS správa s potvrdzovacím kódom, ktorá chce takémuto nákupu zabrániť. Nikdy ale neviete, ako sú zlodeji schopní fungovať a presne preto treba byť pri platení obozretní.

- Reklama -

Základným pravidlom je asi to, aby ste nikdy nedávali do ruky predavačovi svoju kreditnú kartu. Ten si ju môže jednoducho a rýchlo preskenovať alebo dokonca zapamätať. O zaujímavom prípade píše CNET, ktorý hovorí o japonskom predavačovi. Ten síce nepoužíval žiaden iný hardvér na skenovanie karty, no použil ešte väčšiu zbraň, ktorá sa odhaliť skutočne nedá. Svoj mozog. Táto osoba jednoducho mala vrodenú fotografickú pamäť a dokázala si pri platení zapamätať 16-miestne bezpečnostné číslo karty, dátum platnosti a tiež bezpečnostný kód.

Pre toto je Apple Card bezpečnejšia ako vaša normálna karta. - svetapple.sk
Pre toto je Apple Card bezpečnejšia ako vaša normálna karta. – svetapple.sk

Podľa informácii CNETu išlo o dosť veľký škandál. Tento predavač sa takýmto spôsobom zmocnil neskutočných 1300 kreditných kariet. Nutné dodať, že po tom ako si kartu zapamätal, okamžite si zapísal údaje do počítača. 34-ročného predavača ale nakoniec, chytili, pretože urobil tú najhoršiu možnú chybu. Pomocou jednej z platobných kariet si nakúpil tovar, ktorý bol odoslaný na jeho súkromnú domovskú adresu. Vystopovať ho tým pádom nebolo až také náročné. Vždy sa jednalo o klasické platobné karty. S Apple Card by tento prefíkaný obchodník nepochodil. Jej bezpečnostné prvky nie sú viditeľné.

Obchodník si môže zapamätať maximálne vaše meno

Výhodou karty od spoločnosti Apple je v podstate jej zaujímavý dizajn a riešenie bezpečnostných prvkov. Na karte sa nenachádzajú vôbec žiadne! Nie je tu číslo karty, bezpečnostný kód a dokonca ani dátum ukončenia platnosti. Jediný identifikačný údaj je v tomto prípade vaše meno. S tým však nikto až tak veľa nezmôže. Dá sa teda povedať, že voči šikovným obchodíkom, ktorí si vedia zapamätať údaje je odolná. Tak isto im nepomôže ani tajná kamera či skener.

No a hoci je Apple Card skutočne veľmi bezpečná, predsa len stále nedokáže odolať inému postupu. Existujú aj špeciálne čítačky platobných kariet, ktoré dokážu skopírovať jej údaje priamo do platobného terminálu. Aj tu ale treba podotknúť, že väčšina súčasných platieb už funguje bezkontaktne alebo vyžaduje len čiastočné vloženie karty do terminálu. Taktiež ju môžete potiahnuť cez magnetický krúžok alebo využiť platbu cez Apple Pay.

Pre toto je Apple Card bezpečnejšia ako vaša normálna karta. - svetapple.sk
Pre toto je Apple Card bezpečnejšia ako vaša normálna karta. – svetapple.sk
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here