Apple nedávno oznámil plány na rozšírenie svojho programu opráv. Gigant z Cupertina umožní zákazníkom a autorizovaným servisným strediskám opravovať iPhony s použitím recyklovaných originálnych dielov od konca tohto roka. Tento krok je súčasťou širšej iniciatívy spoločnosti Apple na podporu udržateľnosti a opraviteľnosti svojich zariadení.

John Ternus, ktorý zastupuje úlohu vedúceho oddelenia hardvérového inžinierstva Apple, poskytol portálu TechCrunch bližšie podrobnosti o tomto rozhodnutí. Ternus sa v rozhovore vyjadril aj na tému párovania dielov, ktorý sa v minulosti stretol s ostrou kritikou.

Apple rozširuje možnosti opráv. Má to ale háčik

Proces párovania dielov vyžaduje, aby určité komponenty iPhonu boli overené a kalibrované pre správnu funkčnosť. V minulosti sa stal terčom častých sťažností, pretože obmedzoval možnosti opráv od tretích strán.

Niektoré legislatívne orgány nedávno prijali zákon zakazujúci tento proces pre nové zariadenia od roku 2025. V súvislosti s tým vyjadrili obavy, že proces môže byť antikonkurenčný.

Napriek týmto obavám Ternus zdôraznil, že väčšina dielov tretích strán je kompatibilná s iPhonmi. Proces párovania dielov je podľa Ternusa nevyhnutný pre zabezpečenie autenticity a správnej funkčnosti kritických komponentov, ako sú biometrické senzory.

V rozhovore naviac vysvetlil, že pre komponenty ako Face ID a Touch ID sú zásadné pre bezpečnosť zariadenia. Apple teda nemôže garantovať výkonnosť dielov od tretích strán a preto ich použitie v týchto prípadoch neumožňuje.

iPhone batéria servis
Zdroj: Unsplash / Joel Rohland

Apple tiež zaviedol systém upozornení pre zákazníkov, ktorý informuje o použití neoriginálnych dielov v ich iPhonoch. V aplikácii Nastavenia môžu zákazníci zistiť, či boli v ich zariadení použité neoriginálne diely. Ternus považuje transparentnosť v tejto oblasti za kľúčovú, najmä pre zákazníkov, ktorí kupujú iPhony z druhej ruky.

V rámci svojho záväzku k transparentnosti a udržateľnosti plánuje Apple rozšíriť informácie o opravách a servisoch zariadenia. Tento krok je súčasťou širšieho úsilia spoločnosti o zlepšenie prístupu k opravám a podpory dlhovekosti svojich zariadení.

Prečítajte si tiež  Apple sa chystá na revolúciu vo svete robotiky. Môže to byť väčšia výzva ako Apple Car

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -