Tento týždeň si pripomíname 25. výročie od oznámia spoločnosti Apple, ktoré informovalo verejnosť, že zakúpilo spoločnosť NeXT. Práve tú založil Steve Jobs po tom, čo v polovici 80-tych rokov nedobrovoľne opustil technologického giganta z Cupertina.

Vďaka tomuto kroku sa mohol pôvodný zakladateľ vrátiť ku svojmu najväčšiemu životnému projektu a venovať mu všetko, čo sa za viac ako 10 rokov „mimo“ naučil.

„Akvizícia spoločnosti NeXT znamená začiatok novej kapitoly v histórii Apple a predstavuje míľnik v našej spoločnosti,“ – povedal bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Apple Gil Amelio pri oznámení transakcie 20. decembra 1996.

„Spoločnosť Apple dnes privítala späť svojho najtalentovanejšieho vizionára Steva Jobsa, človeka, ktorý dokáže inšpirovať novú generáciu zákazníkov či vývojárov softvéru a zároveň ukázať, že Apple zostáva skvelou spoločnosťou pre inovácie.“

Hlavným dôvodom, prečo spoločnosť Apple kúpila spoločnosť NeXT bolo získanie prístupu k jej operačnému systému NeXTSTEP, ktorý slúžil ako základ pre operačný systém Mac OS X.

Jobs sa pôvodne vrátil do spoločnosti Apple ako poradca a prvýkrát sa objavil na Macworld v San Franciscu v januári 1997, aby oznámil podrobnosti o tom, ako Apple plánuje začleniť technológiu NeXT do budúcich verzií Mac OS.

Generálnym riaditeľom už po deviatich mesiacoch

Jobs nahradil Amelia na poste generálneho riaditeľa spoločnosti len o deväť mesiacov neskôr. Pod Jobsovým vedením sa spoločnosť Apple dostala z takmer istého bankrotu na pozíciu najhodnotnejšej spoločnosti na svete a postupne predstavovala také ikonické produkty ako iMac, iPod, iPhone, iPad a ďalšie.

Prečítajte si tiež  Viete, že aj na Slovensku repasujú počítače Mac? Čo všetko to obnáša?

Pokiaľ by sa v roku 1996 neuskutočnila táto akvizícia a do čela firmy by nenastúpil Steve Jobs, je možné, že by sme dnes Apple ako také vôbec nepoznali. Spoločnosť mala totiž obrovské problémy, nakoľko sa jej produkty príliš nepredávali. Stratila iskru a tú jej mohol prinavrátiť jedine Jobs. Dnes môžeme konštatovať, že sa to podarilo!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.