Apple spôsobilo revolúciu v hudobnom priemysle dávno pred Apple Music. Veď prvý iPod prišiel pred 18 rokmi. Firma dokázala do vášho vrecka zmestiť neskutočných 1000 skladieb. Išlo o jedno zo zariadení, vďaka ktorému sa firma vzkriesila zo zlej situácie.

Prvý iPod prišiel pred 18 rokmi.

Týmto dňom je to presne 18. rokov po tom, čo Steve Jobs vystúpil na pódium a celému svetu predstavil hudobný prehrávač, ktorý v tej dobe nemal obdoby. Všetko sa to odohralo na pôde areálu Apple Infinite Loop, čo bola vlastne predošlá centrála spoločnosti. Jednalo sa v podstate o druhý revolučný produkt, ktorý zachránil firmu. Tým prvým bol iMac predstavený o 3 roky skôr.

Dnes sa už na iPod nepozeráme s úžasom. Okrem verzie Touch v podstate zanikol. Na druhú stranu to má ale logické odôvodnenie. Môže za to práve iPhone, ktorý prišiel v roku 2007 a iPod bol jednou z jeho funkcii…Každopádne v roku 2001 to bola skutočne veľká revolúcia. Steve Jobs mal myslienku, že svetu neukáže hudobný prehrávač. Koniec koncov, tých už v tej dobe bolo na trhu dosť. Chcel svetu ukázať niečo, vďaka čomu budete môcť nosiť až 1000 pesničiek vo vrecku.

Týto myšlienka sa stala realitou. Zariadenie skutočne obsahovalo kapacitu na to aby ste si sem majitelia mohli uložiť takéto množstvo hudby. Zariadenie nemalo žiaden SSD disk. V tej dobe sme mohli o takej technológii snáď iba snívať. Nachádzal sa tu pevný disk, ktorého kapacita bola až 5 GB a hrúbka len 0,75″. Nezabúdajme pri tom na to, že sa tu bavíme o roku 2001. Okrem iného prvý iPod obsahoval napríklad aj malý displej s uhlopriečkou 2″. Obsah na nej ste ovládali pomocou otočného ovládača. Ten sa stal časom pre produkt akýmsi “ikonickým prvkom”.

- Reklama -

Zariadenie, ktoré zmenilo spôsob počúvania hudby

To, že ste tu mohli mať až 1000 skladieb nebol jediný benefit. iPod obsahoval aj port na FireWire a hlavne výdrž batérie až 10 hodín. To bol impozantný údaj. Ľudom pri tom neprekážala ani cenovka 500$. Hoci to najprv vyzeralo tak, iPod práve kvôli nej nebude nikto kupovať, opak sa stal pravdou. Išlo o extrémne populárne a žiadané zariadenie. Dodávali sa k nemu ikonické biele slúchadlá.

Ak ste ich mali, mali ste aj Apple. V tých časoch to bol asi najlepší marketingový ťah, aký mohla firma zvoliť. Ako sme už uviedli vyššie, následujúcich 6. rokov bolo pre tento produkt zlaté obdobie. iPod sa predával v mnohých verziách, farbách či kapacitách. Problémom bol až rok 2007 (iPhone), kedy prišiel začiatok konca tohto prehrávača. Dnes, po 18. rokoch je produkt v podstate mŕtvy. Apple ale nakopol a aj vďaka nemu hovoríme o najhodnotnejšej spoločnosti na svete. Mali ste svoj iPod aj vy?

Prvý iPod prišiel pred 18 rokmi. Apple započalo revolúciu v hudobnom priemysle.
Prvý iPod prišiel pred 18 rokmi. Apple započalo revolúciu v hudobnom priemysle.
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here